Wystąpienie niepożądanych zmian skórnych może budzić niepokój. Każda zauważona zmiana w wyglądzie znamienia – zmiana wielkości, kształtu, zabarwienia, objawy zapalne, świąd lub bolesność – powinna zostać skonsultowana z lekarzem specjalistą. Wizyta u dermatologa pomoże w określeniu charakteru zmiany oraz doborze odpowiedniej metody leczenia.
Wskazania do zabiegu
Dermatolog podczas konsultacji dokładnie ocenia zmianę skórną. Do jej analizy najczęściej wykorzystuje dermatoskopię – nieinwazyjną i bezbolesną metodę diagnostyczną, pozwalającą na szczegółową ocenę znamion. Wykryte zmiany są kierowane do badania histopatologicznego, co umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia. W przypadku zmian wykazujących pewne nieprawidłowości dermatolog zaleca ich usunięcie.
Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia zmiany skórnej?
W Hygge Clinic usuwamy zmiany skórne metodą klasyczną (chirurgiczną) oraz metodą radiofrekwencji zapewniając precyzyjne i bezpieczne leczenie. Zabieg przeprowadza specjalista po wcześniejszej konsultacji dermatologicznej. W razie potrzeby na ranę zakłada się szwy oraz opatrunek. Zabiegi wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym.
Zalecenia po zabiegu
Większość zabiegów chirurgicznego usuwania zmian nie wyłącza z normalnej aktywności życiowej. Aby gojenie rany po zabiegu przebiegło bez komplikacji, należy jednak przestrzegać kilku zasad:
-
Utrzymywanie rany w czystości i suchym środowisku- rana może być opatrzona przez kilka dni, w zależności od zaleceń lekarza.
-
Chronienie miejsca po zabiegu przed słońcem – w szczególności w pierwszych tygodniach po zabiegu, ponieważ nowa skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Należy unikać opalania i solarium.
-
Regularne kontrolowanie rany – sprawdzanie, czy nie pojawiają się oznaki infekcji (np. zaczerwienienie, wydzielina, obrzęk) lub problemy z gojeniem.
-
W pierwszych dniach po zabiegu warto unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, aby nie zwiększać ryzyka komplikacji związanych z gojeniem.