Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu rozrodczego. Ginekolog dba o zdrowie intymne kobiet na każdym etapie życia – od dzieciństwa po okres postmenopauzalny. Obejmuje opiekę nad matkami i dziećmi w czasie ciąży, porodu oraz połogu, a także wsparcie w zakresie antykoncepcji, planowania rodziny i menopauzy.
W gabinecie ginekologiczno-położniczym kobiety mogą liczyć na kompleksową opiekę medyczną w zakresie zdrowia intymnego oraz macierzyństwa. Jest to przestrzeń, w której każda pacjentka powinna czuć się bezpiecznie i komfortowo. Poradnia Ginekologiczno-Położnicza Hygge Clinic składa się z 2 nowoczesnych gabinetów, zawierających kameralny pokój przygotowawczy przed wizytą, wyposażony w toaletę, bidet, przybory kosmetyczne oraz jednorazowe spódniczki do badania. Aby zapewnić pacjentce pełną prywatność drzwi do gabinetów zabezpieczone zostały elektromagnetycznym zamkiem uniemożliwiając tym samym wejście osób trzecich w trakcie wizyty i badania. Dodatkowo zamontowane zostały specjalne szyby przysłaniające fotel do badań ginekologicznych.
Schorzenia ginekologiczne leczone w Hygge Clinic Katowice:
- bóle podbrzusza
- zaburzenia miesiączkowania
- bolesne i nieregularne miesiączki
- krwawienia, plamienia
- kłykciny kończyste
- schorzenia okresu menopauzalnego
- zapalenie sromu
- infekcje bakteryjne
- infekcje przenoszone drogą płciową
- mięśniaki macicy
- polipy
- zmiany na szyjce macicy
- zespół policystycznych jajników
- endometrioza
- torbiele jajników
- zapalenie jajników
- nowotwory
- suchość pochwy
- niepłodność
- anorgazmia
Profilaktyka przeciwnowotworowa w Hygge Clinic Katowice
Badania profilaktyczne to działania mające na celu ochronę przed stanami zagrażającymi naszemu zdrowiu. Obejmują one regularne wizyty u lekarza ginekologa oraz wykonywanie badań służących wykrywaniu nieprawidłowości na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W Hygge Clinic w ramach profilaktyki wykonasz następujące badania:
Cytologia płynna (LBC), inaczej określana jako jednowarstwowa lub cienkowarstwowa, to rodzaj badania cytologicznego stosowanego w profilaktyce oraz diagnostyce raka szyjki macicy. Nieprawidłowy wynik może stanowić również przesłankę do kontynuacji diagnostyki innych chorób, np. w kierunku zakażenia HPV oraz Chlamydia trachomatis.
Zakażenie wirusem HPV stanowi najczęstszą infekcję przenoszoną drogą płciową i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istnieje ponad 150 podtypów wirusa HPV, wśród których wyróżniamy te, które mogą powodować zmiany skórne oraz te, które mogą prowadzić do powstawania nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, odbytu, gardła czy prącia. W Hygge Clinic dużą uwagę skupiamy na kompleksowej diagnostyce w kierunku infekcji HPV, aby wykluczyć tym samym obecność podtypów onkogennych, mogących prowadzić do rozwoju zmian przedrakowych lub rakowych.
Jest to przesiewowy test immunocytochemiczny stanowiący uzupełnienie dla cytologii płynnej LBC. Służy on do wykrywania zmian nowotworowych na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju.
Badanie to ma na celu identyfikację mutacji w genie BRCA1, których obecność wiąże się z dziedziczną predyspozycją do raka piersi oraz raka jajnika.
W Hygge Clinic oferujemy możliwość wykonania badań genetycznych oceniających predyspozycje do nowotworów u kobiet. Pacjentki mogą wybrać panel podstawowy panel podstawowy (BRCA1, BRCA2, PALB2, CHEK2, NBN) lub panel rozszerzony (BRCA1, BRCA2, PALB2, CHEK2, NBN, CDKN2A).
Badanie piersi – diagnostyka zmian w piersiach Katowice
Regularne badania są kluczowe dla wczesnego wykrywania zmian mogących powstawać w piersiach, w tym raka piersi, ponieważ pozwalają zauważyć wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Podstawowym działaniem profilaktycznym jest comiesięczne samobadanie piersi, które najlepiej wykonywać tuż po miesiączce, gdy piersi są miękkie i mniej wrażliwe. Do innych metod diagnostycznych należą:
USG piersi to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia dokładną ocenę struktury tkanki piersiowej, identyfikując potencjalne nieprawidłowości w jej budowie, takie jak guzki, torbiele, stany zapalne czy inne podejrzane struktury, których wykrycie podczas badania palpacyjnego jest utrudnione. USG piersi może stanowić uzupełnienie mammografii, zwłaszcza u kobiet z gęstą tkanką piersiową. W przypadku gruczołowej budowy piersi badanie USG jest podstawowym badaniem diagnostycznym.
Wykonywana jest w przypadku wykrycia guzka podczas badania USG lub samobadania. Polega na pobraniu pod kontrolą USG fragmentu tkanki do oceny cytologicznej / histopatologicznej. Stosowana jest w diagnostyce zmian o różnym charakterze, w tym zmian nowotworowych złośliwych.
Wykonywana w celu poszerzenia diagnostyki zmian w piersiach. Umożliwia precyzyjne rozpoznanie nowotworu piersi oraz ocenę stopnia jego zaawansowania.
Zabiegi ginekologiczne w Hygge Clinic Katowice
Dzięki nowoczesnym metodom i technologii, zabiegi w Hygge Clinic są skuteczne, bezpieczne oraz przeprowadzane w komfortowych warunkach. W naszej ofercie znajdują się m.in. zabiegi, które pomagają w leczeniu zmian na szyjce macicy, usuwaniu nieprawidłowych zmian skórnych w okolicach intymnych czy innych problemów zdrowotnych wymagających interwencji chirurgicznej. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat dostępnych zabiegów:
Abrazja jamy macicy, inaczej określana jako łyżeczkowanie jamy macicy, to zabieg ginekologiczny wykonywany zarówno w celach diagnostycznych (pobranie tkanki do badania histopatologicznego) jak i leczniczych (nieprawidłowe krwawienia czy usunięcie zmian patologicznych powstałych w endometrium tj. polipy, pozostałości po poronieniu czy inne).
Procedura zabiegowa obejmuje rozszerzenie szyjki macicy, a następnie, w zależności od celu zabiegu, pobranie materiału z błony śluzowej macicy do badania histopatologicznego i/lub usunięcie fragmentów błony śluzowej wyściełającej wnętrze macicy, bądź też całkowite jej opróżnienie.
Elektrokonizacja szyjki macicy LEEP RF (ang. Loop Electrosurgical Excision Procedure Radio Frequency) to zabieg ginekologiczny wykonywany w celach diagnostyczno-terapeutycznych. Polega na wycięciu zmiany (nieprawidłowej tkanki) powstałej w obrębie szyjki macicy, a następnie poddaniu jej ocenie histopatologicznej pod kątem charakteru zmiany (czy jest to zmiana złośliwa, czy tzw. łagodna).
Zabieg polega na usunięciu nieprawidłowych zmian skórnych z okolic genitaliów, odbytu lub pachwin. Usunięciu mogą podlegać brodawki, kłykciny, guzki, torbiele i polipy.
Diagnostyka – badania ginekologiczne Katowice
Hygge Clinic oferuje szeroki zakres badań diagnostycznych dla Pań, które pozwalają na wczesne wykrycie i skuteczne rozpoznanie różnych problemów zdrowotnych. Regularne badania są kluczowe dla monitorowania stanu zdrowia i wczesnej diagnostyki schorzeń ginekologicznych, co umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. W naszej klinice zapewniamy nowoczesne metody diagnostyczne, które pozwalają na kompleksową ocenę stanu zdrowia pacjentek w komfortowych warunkach. Wśród dostępnych badań znajdują się:
Pozwala na diagnozowanie wielu schorzeń i określenie dalszego leczenia. Wyróżnia się dwa typy badania: USG transwaginalne (dopochwowe) oraz USG przez powłoki brzuszne. Przez powłoki brzuszne badane są także pacjentki ciężarne.
Badanie w kierunku wirusa HPV (test HPV) oraz tzw. cytologia płynna (cytologia LBC) pozwalają monitorować stan zdrowia kobiety, wykrywając obecność wirusa oraz powstanie podejrzanych zmian przed nowotworowych i nowotworowych na wczesnym etapie choroby, by nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy. W Hygge Clinic wykonujemy test w kierunku HPV wraz z genotypowaniem (14 typów i 28 typów).
Sprawdzona metoda diagnozowania zmian w obrębie szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Badanie pozwala na ocenę struktury nabłonka, jego zabarwienia oraz obrazu naczyń krwionośnych, przy użyciu kolposkopu – specjalistycznego przyrządu optycznego. Kolposkopia umożliwia wykrycie takich zmian jak polipy macicy, brodawczaki oraz zmiany doczesnowe w ciąży. Przede wszystkim jednak pozwala na diagnozowanie stanów przednowotworowych oraz nowotworów.
Biopsja aspiracyjna endometrium to szybki i mało inwazyjny zabieg z zakresu ginekologii, który umożliwia diagnostykę chorób błony śluzowej macicy (endometrium). Podczas zabiegu pobiera się fragment błony z jamy macicy, który następnie poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian w strukturze endometrium, takich jak polipy, przerost, stany zapalne czy zmiany nowotworowe w obrębie macicy.
Badanie pozwala na zobrazowanie stanu jamy macicy i drożności jajowodów. Wykonuje się za pomocą sondy ultrasonograficznej oraz soli fizjologicznej. Stanowi ono istotny element w diagnostyce przyczyn niepłodności.
Umożliwia prowadzenie obserwacji zmian zachodzących w jajnikach w ściśle określonych dniach cyklu miesiączkowego w celu wyznaczenia najbardziej prawdopodobnego momentu na zapłodnienie.
Hormony to substancje regulujące pracę komórek, tkanek i narządów, które wydzielane są przez gruczoły układu dokrewnego bądź narządy (np. żołądek). Badanie ich poziomu może dostarczyć ważnych informacji o stanie zdrowia pacjenta, ponieważ zaburzenia hormonalne często wiążą się z różnymi chorobami lub stanami zdrowotnymi, np. cukrzycą, problemami z tarczycą, zaburzeniami płodności, otyłością, depresją czy chorobami serca.
Obejmują szeroki panel testów diagnostycznych, w tym ocenę mikroskopową preparatu bezpośredniego, posiew bakteriologiczny materiału pobranego z pochwy, kanału szyjki macicy, okolicy odbytu lub cewki moczowej, oznaczenie pH wydzieliny pochwowej.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym mogą zmagać się osoby w każdym wieku, niezależnie od płci, chociaż najczęściej dotyka on kobiet. Przede wszystkim jest to efekt osłabionych mięśni dna miednicy, m.in. wskutek przebytej ciąży, porodu lub naturalnych procesów starzenia. Przez wiele lat dolegliwość ta traktowana była jako temat tabu, a osoby zmagające się z nią często unikały rozmów na ten temat. Dziś świadomość społeczna na temat problemu nietrzymania moczu jest jednak coraz większa, a dostęp do zaawansowanych metod leczenia sprawia, że osoby borykające się z tą dolegliwością mogą liczyć na skuteczną pomoc.
Metody leczenia nietrzymania moczu w Hygge Clinic
W Hygge Clinic stawiamy na holistyczne podejście, zapewniając kompleksowe wsparcie na każdym etapie leczenia, począwszy od konsultacji wstępnej i opracowania indywidualnego planu leczenia, poprzez odpowiednio dobraną terapię, aż po rehabilitację i prewencję nawrotów. Proponujemy zarówno pojedyncze usługi terapeutyczne, jak i kompleksowe plany leczenia, obejmujące serię zabiegową z użyciem fali radiowej, podaniem tropokolagenu i/lub komórek macierzystych, jak również fizjoterapię uroginekologiczną. Nasi pacjenci mogą liczyć na kompleksową pomoc w leczeniu nietrzymania moczu, z wykorzystaniem najnowszych metod diagnostycznych i terapeutycznych, które to dobierane są w zależności od stopnia złożoności problemu oraz wskazań medycznych.
Wkładka antykoncepcyjna Katowice, implant antykoncepcyjny Katowice
Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych metod antykoncepcji. Obejmują one zarówno metody mechaniczne, jak i hormonalne, a także rozwiązania wymagające regularnego stosowania lub działające długoterminowo. Wybór odpowiedniej formy ochrony zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia, styl życia oraz indywidualne preferencje pacjentki. Nasi specjaliści podczas konsultacji pomogą dobrać najlepszą metodę antykoncepcji, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań, zapewniając profesjonalne doradztwo oraz bezpieczeństwo stosowania. Do najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych zaliczamy:
Wkładka domaciczna, inaczej określana jako spirala, to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Wkładka ma kształt litery „T” i jest umieszczana w jamie macicy, aby utrudnić tym samym przemieszczanie się plemników i zapobiec zapłodnieniu. Wkładki domaciczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: wkładki hormonalne, które uwalniają hormon odpowiedzialny za antykoncepcję oraz miedziane wkładki niehormonalne, które nie zawierają hormonów.
Jest to niewielki implant umieszczany pod skórą, zazwyczaj w wewnętrzną stronę ramienia. Jego czas działania wynosi od 6 miesięcy do nawet 5 lat. Działanie implantu polega na codziennym uwalnianiu progestagenu do krwiobiegu zabezpieczając przed nieplanową ciążą. Zabieg nie wiąże się z odczuciem bólu, gdyż jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na hamowaniu owulacji oraz zgęstnieniu śluzu szyjkowego. Istnieją dwa rodzaje pigułek – jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Tabletki muszą być zażywane codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, aby utrzymać stały poziom hormonów w organizmie.
Poza działaniem antykoncepcyjnym wkładki domaciczne stosowane są także w profilaktyce i leczeniu niektórych schorzeń ginekologicznych, takich jak nadmierne krwawienia miesiączkowe.
W Hygge Clinic oferujemy kompleksowe prowadzenie ciąży oraz opiekę poporodową. Nasze usługi świadczone są przez wykwalifikowany zespół lekarzy ginekologów, położne oraz fizjoterapeutów uroginekologicznych.
Planowanie powiększenia rodziny warto rozpocząć od wizyty u specjalisty, który oceni stan zdrowia pacjentki i, jeśli to konieczne, zleci odpowiednie badania oraz konsultacje. Po zajściu w ciążę regularne wizyty u ginekologa są kluczowe, aby monitorować rozwój płodu oraz stan zdrowia matki. Ginekolog-położnik doradza także w kwestii wyboru miejsca i rodzaju porodu, odpowiada na wszelkie pytania pacjentki oraz kontroluje przebieg okresu połogu.
Położna przeprowadza edukację przedporodową i udziela odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące ciąży, porodu, połogu, karmienia piersią i opieki nad noworodkiem. Po porodzie odwiedza noworodka w domu w ramach tzw. wizyt patronażowych. Pacjentki, które złożą deklarację do położnej w Hygge Clinic korzystają ze świadczeń udzielanych przez położną bezpłatnie w ramach kontraktu Hygge Clinic z NFZ. Więcej informacji o zakresie usług TUTAJ
Położna Hygge Clinic, Pani Dominika jest certyfikowanym doradcą laktacyjnym, oferującym wsparcie w szerokim spektrum problemów z karmieniem piersią. Doradca laktacyjny pomaga w takich przypadkach jak:
- bolesność podczas karmienia
- trudności z przystawianiem dziecka
- nadmiar lub niedobór pokarmu
- zaburzenie odruchu ssania u noworodka
- potrzeba zakończenia karmienia
Usługa ta jest odpłatna.
Z usług fizjoterapeuty korzystają zarówno kobiety, które planują ciążę jak i przyszłe mamy, które chcą świadomie przygotować się do porodu. Specjalista wspiera także kobiety po porodzie, pomagając im wrócić do formy oraz łagodzić dolegliwości bólowe, takie jak bolesne miesiączkowanie, dyskomfort podczas współżycia czy bóle kręgosłupa i stawów. Fizjoterapia uroginekologiczna odgrywa kluczową rolę w leczeniu problemów związanych z nietrzymaniem moczu, stolca i gazów. Pomaga również w terapii blizn po cesarskim cięciu oraz pęknięciu krocza, wspierając regenerację tkanek i poprawiając ich elastyczność. Odpowiednie techniki mogą także zmniejszyć ból i ułatwić powrót do aktywności fizycznej po operacjach. Istotnym elementem terapii jest nauka metod, które pomagają minimalizować dolegliwości bólowe – poprzez odpowiednie ćwiczenia, świadomą postawę podczas codziennych czynności oraz techniki prawidłowego oddychania. Fizjoterapeuta uczy również, jak efektywnie napinać i rozluźniać mięśnie dna miednicy, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia intymnego i komfortu kobiet. Więcej informacji o świadczonych usługach TUTAJ
Konsultacja ginekologiczna (lek. Jonasz Troszka) | 200 zł |
Konsultacja ginekologiczna z badaniem USG (lek. Jonasz Troszka) | 300 zł |
Konsultacja ginekologiczna (lek. Katarzyna Osowska, lek. Paula Szostok, lek. Dariusz Huterski) | 250 zł |
Konsultacja ginekologiczna z badaniem USG (lek. Katarzyna Osowska, lek. Paula Szostok, lek. Dariusz Huterski) | 350 zł |
Konsultacja ginekologiczna z badaniem USG 3D (lek. Katarzyna Osowska, lek. Paula Szostok, lek. Dariusz Huterski) | 450 zł |
Konsultacja ginekologiczna + USG piersi (lek. Dariusz Huterski) | 350 zł |
Konsultacja ginekologiczna + USG ginekologiczne + USG piersi (lek. Dariusz Huterski) | 450 zł |
Konsultacja ginekologiczna (lek. Maciej Hartleb) | 300 zł |
Konsultacja ginekologiczna z badaniem USG (lek. Maciej Hartleb) | 400 zł |
Konsultacja ginekologiczna z badaniem USG 3D (lek. Maciej Hartleb) | 500 zł |
Założenie wkładki domacicznej - cena za zabieg bez uwzględnienia kosztu wkładki (lek. Maciej Hartleb) | 1.300 zł |
Założenie wkładki domacicznej - cena za zabieg bez uwzględnienia kosztu wkładki (lek. Dariusz Huterski) | 850 zł |
Założenie wkładki domacicznej w znieczuleniu ogólnym dożylnym - cena za zabieg bez uwzględnienia kosztu wkładki (lek. Maciej Hartleb) | 2.400 zł |
Założenie wkładki domacicznej w znieczuleniu ogólnym dożylnym - cena za zabieg bez uwzględnienia kosztu wkładki (lek. Dariusz Huterski) | 1.950 zł |
Usunięcie wkładki domacicznej | 200 zł |
Zabiegowe usunięcie wkładki domacicznej (dotyczy sytuacji braku bezpośredniego dostępu do nici) | 500 zł |
Założenie implantu antykoncepcyjnego Implanon NXT (bez ceny implantu) (lek. Katarzyna Osowska, lek. Dariusz Huterski) | 650 zł |
Usunięcie implantu antykoncepcyjnego Implanon NXT (lek. Katarzyna Osowska, lek. Dariusz Huterski) | 500 zł |
Badanie drożności jajowodów metodą HyFoSy | 1.500 zł |
Monitorowanie cyklu miesięcznego przy użyciu USG | 100 zł |
Diagnostyka nadkrzepliwość (TROMBOFILIA) panel rozszerzony [Czynnik V Leiden, Czynnik V R2, Mutacja 20210 G-A genu protrombiny, Mutacja MTHFR C677T, Mutacja MTHFR A1298C, Mutacja -675 w genie PAI-1 A/A] | 500 zł |
Cytologia płynna LBC | 160 zł |
Cytologia analna | 200 zł |
Test Cintec Plus – białka P16 i Ki67 | 500 zł |
Test w kierunku HPV wraz z genotypowaniem (14 typów) | 250 zł |
Test w kierunku HPV wraz z genotypowaniem (28 typów) | 500 zł |
Cytologia płynna LBC + HPV (14 typów) | 390 zł |
Cytologia płynna LBC + HPV (28 typów) | 600 zł |
Chlamydia Trachomatis metodą PCR | 160 zł |
Ureaplasma parvum/urealyticum | 200 zł |
Mycoplasma genitalium/hominis | 200 zł |
Panel infekcji urogenitalnych (PCR): Chlamydia trachomatis Ureaplasma urealyticum/parvum Mycoplasma hominis/genitalium | 350 zł |
Panel infekcji urogenitalnych rozszerzony 2: Neisseria gonorrhea, Treponema pallidum, Gardnella vaginalis, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis. Ureaplasma parvum, Ureaplasma urealitycium, Chlamydia trachomatis | 700 zł |
GBS – wymaz w kierunku paciorkowców | 100 zł |
Posiew beztlenowy | 80 zł |
Wymaz z pochwy wraz z oceną bakteriologiczną | 80 zł |
Wymaz z pochwy wraz z oceną mykologiczną | 80 zł |
Biocenoza pochwy | 80 zł |
Wymaz z pochwy wraz z oceną bakteriologiczną i mykologiczną | 140 zł |
Biopsja aspiracyjna endometrium - pipella (badanie histopatologiczne pobranych wycinków dodatkowo płatne, 70 zł / 1 wycinek) | 500 zł |
Diagnostyka predyspozycji do wystąpienia raka piersi i/lub jajnika – badanie podstawowe 16 mutacji w genie BRCA1 | 340 zł |
Diagnostyka nowotwory u kobiet – panel podstawowy (BRCA1, BRCA2, PALB2, CHEK2, NBN) | 1.110 zł |
Diagnostyka nowotwory u kobiet – panel rozszerzony (BRCA1, BRCA2, PALB2, CHEK2, NBN, CDKN2A) | 1.550 zł |
Badanie histopatologiczne pobranego wycinka | 70 zł |
Konsultacja położnej w Hygge Clinic | 150 zł |
Konsultacja laktacyjna w Hygge Clinic | 250 zł |
Konsultacja laktacyjna w domu Pacjentki (do 10 km od Hygge Clinic) | 350 zł |
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu przy użyciu tropokolagenu - 1 ampułka | 500 zł |
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu przy użyciu osocza bogatopłytkowego PRP - 1 ampułka | 600 zł |
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu przy użyciu fali radiowej (1 zabieg Neauvia Sectum) | 1.400 zł |
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu przy użyciu fali radiowej RF (seria zabiegowa = 4 zabiegi Neauvia Sectum) | 5.000 zł |
Badanie ginekologiczne składa się z badania podmiotowego (wywiad) i przedmiotowego. Wywiad ma formę zwykłej rozmowy, w trakcie której lekarz zbiera informacje o stanie zdrowia pacjentki. Kolejny krok stanowi przeprowadzenie badania ginekologicznego. Rozpoczyna się ono oceną zewnętrznych narządów płciowych, podczas której lekarz sprawdza, czy nie występują widoczne zmiany, takie jak zaczerwienienia, obrzęki czy brodawki. Następnie przy pomocy wziernika ocenia stan ścian pochwy oraz części pochwowej szyjki macicy, także wykonuje badanie poprzez dotyk oraz badanie USG dopochwowe. W ramach profilaktyki pobierany się materiał do badania cytologicznego (cytologia płynna LBC) oraz do badania w kierunku oznaczenia HPV (badanie HPV-14 lub HPV-28), a także wykonujemy badanie USG piersi.
Aby dobrze przygotować się do wizyty, warto:
- Zadbać o higienę intymną, stosując delikatne środki myjące;
- Zanotować datę ostatniej miesiączki;
- Przygotować listę przyjmowanych leków oraz stosowanych metod antykoncepcji;
- Zabrać wyniki wcześniejszych badań, jeśli zostały zlecone przed wizytą;
- W razie wątpliwości sporządzić listę pytań do lekarza.
-
Przed badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu (szczególnie w przypadku badania prolaktyny).
-
Ze względu na to, że hormony wykazują zmienność dobową badania należy wykonywać nie wcześniej niż 3-4 godziny po przebudzeniu, najlepiej w przedziale od 7 do 10 rano.
-
Większość badań hormonalnych (za wyjątkiem prolaktyny) nie wymaga bycia na czczo.
-
Przed badaniem wskazane jest wypicie ½ – 1 szklanki tzw. czystej wody (niegazowanej, niesłodzonej, bezsmakowej).
-
Dzień przed badaniem należy powstrzymać się od aktywności seksualnej.
-
U kobiet niektóre badania hormonalne, w zależności od celu, należy wykonać w określonej fazie cyklu menstruacyjnego.
Warto skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie, który dokładnie określi, jak przygotować się do konkretnego testu hormonalnego oraz dostosuje czas wykonania badania do indywidualnej sytuacji.
USG ginekologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie ma potrzeby pozostawania na czczo, a badanie może być przeprowadzone o dowolnej porze dnia. Na wizytę warto zabrać wyniki wcześniejszych badań USG, również tych wykonanych przez powłoki brzuszne.
Krwawienie z dróg rodnych nie stanowi przeciwwskazania do wykonania USG ginekologicznego. Wręcz przeciwnie – jeśli krwawienie budzi niepokój, konsultacja i badanie są jak najbardziej wskazane.
Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania i może być wykonane w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. Dla uzyskania jak najlepszego obrazu zaleca się jednak wykonanie badania w pierwszej fazie cyklu, najlepiej do 10–12. dnia, licząc od początku miesiączki. Nie ma potrzeby modyfikowania diety ani podejmowania innych przygotowań przed badaniem. Ważne jest jednak, aby przed wizytą dokładnie oczyścić skórę piersi z dezodorantów, balsamów czy pudrów – mogą one pogarszać jakość obrazu. Zaleca się ubranie, które umożliwia łatwy dostęp do badanej okolicy oraz zdjęcie biżuterii z górnej części ciała. Na badanie warto zabrać wyniki wcześniejszych USG piersi oraz mammografii, jeśli były wykonywane.
U kobiet zdrowych zaleca się kontrolę ginekologiczną co najmniej raz w roku. W niektórych przypadkach, takich jak ciąża, leczenie schorzeń ginekologicznych czy niepokojące objawy, wizyty mogą być konieczne częściej zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa.
Miesiączka nie stanowi przeciwwskazania do badania, ale może utrudnić wykonanie niektórych procedur diagnostycznych, np. cytologii. Z tego powodu rutynowe wizyty najlepiej umawiać kilka dni po zakończeniu krwawienia. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, w których to właśnie plamienia, obfite lub przedłużające się miesiączki są powodem konsultacji, jak również pacjentek z bólem w podbrzuszu.
Badanie ginekologiczne zazwyczaj nie jest bolesne, ale u niektórych pacjentek mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem. Lekarze ginekolodzy w Hygge Clinic dokładają wszelkich starań aby pacjentka podczas wizyty i badania czuła się komfortowo. Gabinety ginekologiczne zostały zaprojektowane w taki sposób by zagwarantować poczucie bezpieczeństwa.


Maciej Hartleb

Maciej Hartleb
Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jestem autorem i współautorem publikacji w dziedzinie medycyny opublikowanych w recenzowanych czasopismach medycznych. Pracuję w Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego ŚUM, ośrodku o najwyższym – III stopniu referencyjności w obrębie Oddziału Patologii Ciąży, Bloku Porodowego, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Moje doświadczenie oparte jest na prowadzeniu ciąży fizjologicznej i powikłanej, wykonywaniu małoinwazyjnych zabiegów laparoskopowych, histeroskopii, cięć cesarskich, leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, wykonywaniu kolposkopii, a także licznych metod z ginekologii estetycznej i plastycznej.

Katarzyna Osowska

Katarzyna Osowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podczas szkolenia specjalizacyjnego z położnictwa i ginekologii. Na co dzień pracuję w w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu w ramach Bloku Porodowego, Oddziału Patologii Ciąży i Położnictwa oraz Ginekologii Onkologicznej. Zajmuję się profilaktyką i leczeniem schorzeń kobiecych, doborem antykoncepcji do indywidualnych potrzeb pacjentki oraz prowadzeniem ciąży. To właśnie opieka nad ciążą oraz ultrasonografia w położnictwie stanowią moje główne zawodowe zainteresowania. W celu zapewnienia najlepszej opieki moim pacjentkom regularnie podnoszę swoje kompetencje uczestnicząc w konferencjach, kursach i szkoleniach. Jako kobieta ginekolog dokładam wszelkich starań aby wizyta przebiegała w przyjaznej i komfortowej atmosferze, a każda pacjentka czuła się wysłuchana i zaopiekowana. Uważam, że profesjonalna opieka i poczucie bezpieczeństwa pozwalają wyeliminować niepotrzebny niepokój i stres.

Jonasz Troszka

Jonasz Troszka
Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, obecnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego (rezydentury) na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Bonifraterskiego Centrum Medycznego w Katowicach. W codziennej pracy staram się podchodzić do każdego pacjenta indywidualnie oraz całościowo. Zajmuję się m.in. działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób kobiecego narządu rozrodczego, a także prowadzeniem ciąży. Swoją wiedzę na bieżąco aktualizuję, opierając się na najnowszych rekomendacjach oraz uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Dariusz Huterski

Dariusz Huterski
Jestem absolwentem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Posiadam specjalizację II stopnia z ginekologii i położnictwa oraz stopień doktora nauk medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Praktyczną wiedzę i ponad 30-letnie doświadczenie kliniczne zdobyłem pracując w klinikach specjalistycznych w Polsce i za granicą oraz uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu schorzeń ginekologicznych, w prowadzeniu ciąży, w antykoncepcji oraz diagnostyce chorób piersi. Wykonuję badania USG w zakresie ginekologii i położnictwa, a także USG piersi. Kładę nacisk na profesjonalizm, wiedzę, efektywność, bezpieczeństwo oraz indywidualne podejście do każdego Pacjenta. Moim głównym celem jest holistyczna pomoc Pacjentowi, tak aby na nowo mógł poczuć się komfortowo w swoim ciele przy zachowaniu najwyższych standardów medycznych.

Paula Szostek

Paula Szostek
Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aktualnie pracuję w Oddziale Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach – w ośrodku III stopnia referencyjności. Jestem autorką i współautorką publikacji z zakresu medycyny w recenzowanych czasopismach medycznych, a moim głównym zainteresowaniem jest ginekologia laparoskopowa. Moje doświadczenie obejmuje prowadzenie ciąż fizjologicznych i powikłanych, wykonywanie cięć cesarskich, zabiegów laparoskopowych oraz mniejszych zabiegów, takich jak abrazja, histeroskopia, LEEP czy leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Aby moja wiedza była stale aktualna, czynnie biorę udział w konferencjach oraz kursach ginekologicznych organizowanych w Polsce i za granicą. Posiadam m.in. certyfikat USG w ginekologii i położnictwie RSU, a także certyfikaty wykonywania sono-HSG i kolposkopii. Dodatkowo jestem asystentką na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i prowadzę zajęcia ze studentami z zakresu ginekologii i położnictwa.
