Abrazja jamy macicy, inaczej określana jako łyżeczkowanie jamy macicy, to zabieg ginekologiczny wykonywany zarówno w celach diagnostycznych (pobranie tkanki do badania histopatologicznego) jak i leczniczych (nieprawidłowe krwawienia czy usunięcie zmian patologicznych powstałych w endometrium tj. polipy, pozostałości po poronieniu czy inne).
Procedura zabiegowa obejmuje rozszerzenie szyjki macicy, a następnie, w zależności od celu zabiegu, pobranie materiału z błony śluzowej macicy do badania histopatologicznego i/lub usunięcie fragmentów błony śluzowej wyściełającej wnętrze macicy, bądź też całkowite jej opróżnienie. Zabieg zaliczany jest do zabiegów bezpiecznych, z niskim stopniem ryzyka powikłań. Cała procedura jest krótka i trwa od 10 do 20 minut. Jeżeli zabieg przebiega prawidłowo i lekarz nie widzi wskazań medycznych do hospitalizacji, pacjentka powraca do domu tego samego dnia.
Wskazania do wykonania abrazji jamy macicy
Łyżeczkowanie jamy macicy przeprowadza się zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest m.in.:
-
nieprawidłowe, obfite lub przedłużające się krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie;
-
krwawienia lub plamienia po menopauzie;
-
podejrzenie przerostu endometrium, polipa endometrium lub nowotworu endometrium;
-
stan po poronieniu;
-
poronienie niezupełne (zatrzymane);
-
podejrzenie niekompletnego wydalenia łożyska po porodzie;
-
ciąża pozamaciczna;
-
zatrzymanie wkładki domacicznej, której nie można usunąć w warunkach ambulatoryjnych;
-
nieprawidłowości zaobserwowane w obrazie USG.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu abrazji
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu abrazji jamy macicy jest potwierdzona i rozwijająca się ciąża. Oprócz tego łyżeczkowanie jest niewskazane w następujących przypadkach:
-
aktywny, ostry stan zapalny pochwy;
-
nieprawidłowy wynik cytologii;
-
indywidualne przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego.
Każdorazowo lekarz ginekolog podczas konsultacji przedzabiegowej ocenia zasadność przeprowadzenia zabiegu oraz priorytet czasowy.
Jak przygotować się do zabiegu abrazji jamy macicy?
Zabieg abrazji zazwyczaj nie wymaga od pacjentki szczególnego przygotowania. Podczas konsultacji przedzabiegowej lekarz ginekolog przeprowadzający zabieg zbiera szczegółowy wywiad medyczny, przeprowadza badanie ginekologiczne oraz badanie USG narządu rodnego, pobiera wymazy do badań (tj. cytologia, HPV), zleca wykonanie badań laboratoryjnych, kierując się indywidualnymi wskazaniami medycznymi pacjentki. Informuje pacjentkę o przygotowaniu do zabiegu oraz o jego przebiegu i ewentualnym ryzyku, a także o postępowaniu pozabiegowym.
Z uwagi na fakt, iż abrazja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym dożylnym, konieczna jest również konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który decyduje o możliwości przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu. Pacjentka otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania przed podaniem znieczulenia.
Przebieg zabiegu łyżeczkowania macicy
Zabieg łyżeczkowania macicy jest stosunkowo prostą procedurą, która zwykle trwa około 10-20 minut. Na początek wykonuje się znieczulenie ogólne, dzięki któremu pacjentka nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Następnie lekarz delikatnie wprowadza do pochwy wziernik i zakłada specjalne kulociągi stabilizujące, aby zwiększyć widoczność ujścia szyjki macicy. W kolejnym kroku ocenia długość jamy i położenie trzonu macicy, wykorzystując w tym celu sondę. Ostatnim krokiem jest docelowa abrazja jamy macicy, czyli usuwanie materiału biologicznego ze ścian macicy przy pomocy specjalnej łyżki.
Pozyskany w ten sposób materiał umieszcza się w sterylnych pojemnikach, które przekazuje się do badania histopatologicznego. Po zakończonym łyżeczkowaniu macicy pacjentka zostaje wybudzona ze znieczulenia i przeniesiona na salę pozabiegową, gdzie przez około 2 godziny pozostaje pod obserwacją medyczną. Po tym czasie, jeśli jej stan zdrowia jest stabilny i nie występują żadne komplikacje, może zwykle zostać wypisana do domu. Z uwagi na fakt, iż po zabiegu pacjentka może odczuwać osłabienie, pacjentka nie powinna wracać do domu sama, wymagana jest obecność drugiej osoby.
Jaki rodzaj znieczulenia stosowany jest podczas zabiegu?
Podczas zabiegu abrazji jamy macicy stosowane jest znieczulenie ogólne dożylne. Dzięki temu pacjentka nie odczuwa bólu ani dyskomfortu związanego z procedurą. Znieczulenie ogólne dożylne to forma krótkotrwałego znieczulenia pozwalająca na szybkie wyłączenie świadomości pacjentki.
Zalecenia po zabiegu abrazji macicy
Po zabiegu pacjentka otrzymuje listę zaleceń, które mają na celu zapewnienie jej szybkiego powrotu do zdrowia oraz ochronę przed ewentualnymi powikłaniami. Najważniejsze kwestie to:
-
oszczędny tryb życia, obejmujący m.in. odpoczynek i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz dźwigania;
-
powstrzymywanie się od współżycia, najlepiej do momentu wystąpienia kolejnej miesiączki;
-
unikanie gorących kąpieli w wannie;
-
zaprzestanie korzystania z basenów, saun, jacuzzi;
-
rezygnacja z tamponów na rzecz podpasek czy wkładek higienicznych.
Możliwe powikłania po zabiegu abrazji macicy
Powikłania po zabiegu abrazji macicy występują stosunkowo bardzo rzadko. Jeżeli jednak się zdarzą, mogą obejmować:
-
dyskomfort i ból okolic intymnych;
-
silne krwawienia w trakcie lub po zabiegu;
-
powikłania zakrzepowo-zatorowe;
-
zakażenie w jamie macicy;
-
infekcje układu moczowego;
-
uszkodzenia ściany macicy, które mogą wiązać się z koniecznością usunięcia całego narządu;
-
uszkodzenia narządów przylegających do macicy, np. pęcherza moczowego lub moczowodów;
-
zespół Ashermana, czyli zrosty w jamie macicy, które mogą zaburzać płodność i wpływać na brak miesiączki.
FAQ
W Hygge Clinic zabieg łyżeczkowania jamy macicy przeprowadzany jest przez doświadczony personel medyczny (lekarze ginekolodzy, lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne), z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu medycznego oraz nowych rozwiązań technologicznych, zapewniając tym samym najwyższe standardy bezpieczeństwa i opieki. Zabieg wykonywany jest w warunkach sterylnych, a cały proces jest dokładnie monitorowany, aby minimalizować ryzyko powikłań. Dzięki precyzyjnej technice oraz odpowiedniemu przygotowaniu zabieg abrazji macicy jest bezpieczny i przeważnie nie wiąże się z poważnymi powikłaniami.
Zabieg łyżeczkowania przeprowadzany jest w znieczuleniu dożylnym ogólnym, dzięki czemu pacjentka nie odczuwa bólu podczas jego trwania. Po wybudzeniu może odczuwać pewien dyskomfort lub delikatne dolegliwości bólowe, które zazwyczaj ustępują po kilku godzinach. W przypadkach uzasadnionych medycznie lekarz przepisuje pacjentce dodatkowe leki (przeciwbólowe, a czasem antybiotyk).
Zabieg abrazji jamy macicy trwa około 10-20 minut.
W zależności od indywidualnych wskazań zabieg abrazji można powtarzać wielokrotnie, pod warunkiem że występują ku temu wskazania.
Rekonwalescencja po zabiegu trwa zwykle 3-5 dni.
W niektórych przypadkach abrazja jamy macicy może wspierać płodność, np. poprzez usunięcie polipów lub mięśniaków macicy. Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu, bez jakichkolwiek komplikacji, kobieta może zaplanować zajście w ciążę w kolejnym cyklu menstruacyjnym. Kwestię tę należy jednak przedyskutować z lekarzem.