Czym są hormony?
Hormony to substancje regulujące pracę komórek, tkanek i narządów, które wydzielane są przez gruczoły układu dokrewnego bądź narządy (np. żołądek). Hormony działają jako nośniki informacji, wpływając na różne procesy w organizmach, takie jak metabolizm, wzrost, rozwój, funkcje rozrodcze czy odpowiedź na stres. Badanie ich poziomu może dostarczyć ważnych informacji o stanie zdrowia pacjenta, ponieważ zaburzenia hormonalne często wiążą się z różnymi chorobami lub stanami zdrowotnymi, np. cukrzycą, problemami z tarczycą, zaburzeniami płodności, otyłością, depresją czy chorobami serca.
Na czym polega badanie hormonalne?
W większości przypadków badanie hormonalne polega na pomiarze stężenia określonego hormonu, którego zaburzenia mogą przyczyniać się do rozwoju specyficznych objawów chorobowych. Badania mogą być wykonywane:
-
na podstawie próbki krwi żylnej pacjenta (np. stężenie insuliny, testosteronu, estrogenu, TSH, kortyzolu);
-
z próbki moczu (np. poziom kortyzolu, estrogenu, kreatyniny);
-
ze śliny (np. dobowa ocena poziomu kortyzolu).
Badania hormonalne – wskazania
Zaburzenia w funkcjonowaniu układu endokrynnego mogą objawiać się na różne sposoby, jednak podstawowe wskazania do wykonania badań hormonalnych to:
-
przewlekłe zmęczenie i osłabienie samopoczucia;
-
nagły spadek masy ciała;
-
zaburzenia apetytu;
-
osłabienie siły mięśniowej;
-
zaburzenia snu, bezsenność;
-
bóle i zawroty głowy;
-
uczucie nieadekwatnego zimna lub gorąca;
-
problemy z cerą;
-
zaburzenia libido;
-
nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego;
-
nadmierny porost włosów u kobiet.
Badania hormonalne przeprowadzane w Hygge Clinic
W Hygge Clinic wykonujemy wszystkie badania hormonalne, które pomagają w diagnostyce i leczeniu zaburzeń endokrynologicznych. Oferujemy kompleksową ocenę poziomu hormonów, w tym m.in. hormonów tarczycy, hormonów płciowych, insuliny, kortyzolu oraz innych hormonów związanych z metabolizmem, rozwojem i odpowiedzią na stres. Badania wykonywane są na podstawie próbki krwi, moczu lub śliny, w zależności od potrzeby diagnostycznej.
Połączenie nowoczesnych technologii, jak również bogate doświadczenie naszego personelu medycznego przeprowadzającego badania hormonalne sprawia, że zapewniamy pacjentom maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Wysoka precyzja i wiarygodność uzyskanych wyników pomaga z kolei w postawieniu trafnej diagnozy i doborze odpowiedniej terapii.
Jak przygotować się do badań hormonalnych?
W trosce o dokładność i wiarygodność wyników prosimy naszych pacjentów o przestrzeganie kilku zasad dotyczących przygotowania do badań hormonalnych:
-
przed badaniem należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz stresu;
-
badania należy wykonywać nie wcześniej niż 3-4 godziny po przebudzeniu, najlepiej w przedziale od 7 do 10 rano;
-
dzień przed badaniem należy powstrzymać się od aktywności seksualnej;
-
większość badań hormonalnych (za wyjątkiem prolaktyny) nie wymaga bycia na czczo;
-
około pół godziny przed badaniem należy wypić szklankę wody.
Jak interpretować wyniki badań hormonalnych?
Interpretacji wyników badań hormonalnych powinien dokonać lekarz, który uwzględnia nie tylko same wyniki, ale też stan zdrowia pacjenta, objawy kliniczne, historię medyczną oraz dodatkowe czynniki, jak np. pora dnia, wiek i płeć pacjenta, faza cyklu menstruacyjnego oraz stosowana dieta.
FAQ
Pobranie próbki do badania hormonalnego trwa zwykle maksymalnie kilka minut. Czas oczekiwania na wynik zależy od rodzaju testu oraz indywidualnych procedur w danym laboratorium.
Badania hormonalne nie są bolesne, jednak w przypadku pobierania próbki krwi mogą wiązać się z krótkotrwałym dyskomfortem w momencie wkłucia igły. Pozostałe metody, jak badanie moczu lub śliny, są całkowicie bezbolesne.
W Hygge Clinic korzystamy z najnowocześniejszych technologii i współpracujemy z renomowanymi laboratoriami, aby zapewnić naszym pacjentom pełną wiarygodność i dokładność uzyskanych wyników badań laboratoryjnych.
W przypadku pobierania próbki krwi zaleca się chwilowy odpoczynek po badaniu, a także unikanie obciążenia ręki, z której pobierana była krew. Po badaniu pacjent powinien poczekać na wyniki, a następnie zgłosić się z nimi do lekarza, który dokona ich interpretacji i podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne lub terapeutyczne.