Biopsja aspiracyjna endometrium to szybki i mało inwazyjny zabieg z zakresu ginekologii, który umożliwia diagnostykę chorób błony śluzowej macicy (endometrium). Podczas zabiegu pobiera się fragment błony z jamy macicy, który następnie poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian w strukturze endometrium, takich jak polipy, przerost, stany zapalne czy zmiany nowotworowe w obrębie macicy.
Jakie są wskazania do wykonania biopsji endometrium?
Biopsja aspiracyjna endometrium to zabieg wskazany w przypadku:
-
nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych (o zaburzonej regularności, nasileniu i częstotliwości);
-
przerostu błony śluzowej endometrium;
-
podejrzenia endometriozy;
-
krwawienia w przebiegu endometriozy;
-
diagnostyki niepłodności;
-
niepowodzenia w przypadku implantacji zarodków w przebiegu in vitro.
-
innych niepokojących zmian uwidocznionych podczas badania USG, które wymagają dalszej diagnostyki (m.in. w przypadku gdy endometrium ma nieregularną i pogrubioną powierzchnię).
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Biopsja aspiracyjna endometrium nie powinna być przeprowadzana w następujących przypadkach:
-
ciąża;
-
miesiączka;
-
aktywna infekcja okolic intymnych;
-
polipy endometrialne;
-
mięśniaki podśluzówkowe macicy;
-
zaburzenia krzepnięcia krwi;
-
nieprawidłowy wynik badania cytologicznego lub czystości pochwy.
Co wykrywa biopsja endometrium?
Biopsja aspiracyjna endometrium umożliwia diagnostykę różnego rodzaju schorzeń ginekologicznych i zmian patologicznych w obrębie macicy, takich jak np. nieprawidłowy rozrost endometrium lub stany zapalne w okolicy błony śluzowej wyściełającej jamę macicy. W wyniku zabiegu można wykryć także zakażenia błony śluzowej macicy, ustalić przyczyny niepłodności, a także zdiagnozować takie choroby jak rak trzona macicy lub stan przedrakowy rozrostu błony śluzowej endometrium.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg biopsji aspiracyjnej endometrium poprzedza konsultacja ginekologiczna, której celem jest wykluczenie ciąży u pacjentki, ponieważ biopsja aspiracyjna endometrium może doprowadzić do poronienia. Co ważne, biopsja aspiracyjna endometrium wykonywana jest wyłącznie na zlecenie lekarza ginekologa, który kwalifikuje pacjentkę do zabiegu. W przypadku pacjentek prowadzonych przez lekarzy spoza Hygge konieczna jest konsultacja przedzabiegowa.
Przeprowadzenie zabiegu uwarunkowane jest wcześniejszym badaniem ginekologicznym oraz badaniem USG narządów rodnych, oceną wyniku cytologii oraz zleconych badań. Lekarz wykonujący zabieg omawia z pacjentką jego przebieg oraz potencjalne ryzyko, a także informuje jak przygotować się do zabiegu. Należy pamiętać, by na 24 godziny przed zabiegiem nie stosować żadnych środków dopochwowych ani tamponów.
Jak przebiega biopsja endometrium?
Zabieg biopsji aspiracyjnej endometrium to prosta i szybka procedura, która nie wymaga pobytu w szpitalu ani skomplikowanego przygotowania. Procedura przeprowadzana jest zazwyczaj w gabinecie ginekologicznym, a czas jej trwania wynosi kilka minut. Pacjentka kładzie się wygodnie na fotelu ginekologicznym, a następnie lekarz umieszcza w pochwie kilkumilimetrową, jałową kaniulę z zaokrągloną końcówką (tzw. pipelle). We wnętrzu kaniuli znajduje się tłoczek, który pozwala na delikatne zassanie elementów tkanki błony śluzowej macicy, poddawanych następnie badaniu histopatologicznemu. Zabieg nie wymaga stosowania środków znieczulających.
Możliwe powikłania po biopsji aspiracyjnej
Po zabiegu pacjentka może zaobserwować u siebie pewne dolegliwości, które są zwykle przejściowe i ustępują w ciągu kilku dni. Najczęściej jest to niewielki dyskomfort w podbrzuszu, plamienie lub lekkie krwawienie z dróg rodnych, a czasem też reakcje alergiczne na środki dezynfekcyjne.
Zalecenia po zabiegu biopsji endometrium
W ciągu 2 tygodni po zabiegu należy unikać:
-
korzystania z kąpieli w wannie i basenie;
-
intensywnego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów;
-
stosowania tamponów (w tym czasie stosuje się wyłącznie podpaski oraz wkładki);
-
irygacji pochwy;
-
stosowania tabletek dopochwowych;
-
korzystania z zabiegów fizykoterapii na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa;
-
kontaktów seksualnych.
W razie potrzeby po zabiegu może zostać zlecona antybiotykoterapia, aby ograniczyć ryzyko infekcji.
FAQ
Biopsja endometrium to prosty i mało inwazyjny zabieg diagnostyczny, który jest uznawany za całkowicie bezpieczny i obarczony niskim ryzykiem powikłań.
Zabieg jest bezbolesny, jednak część pacjentek obserwuje u siebie niewielki dyskomfort, o nasileniu porównywalnym do bólu menstruacyjnego.
Biopsja aspiracyjna to szybka procedura, która trwa kilka minut (wraz z przygotowaniem pacjentki do zabiegu).
W Hygge Clinic czas oczekiwania na wynik biopsji endometrium wynosi do 14 dni.