Zakażenie wirusem HPV stanowi najczęstszą infekcję przenoszoną drogą płciową i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istnieje ponad 150 podtypów wirusa HPV, wśród których wyróżniamy te, które mogą powodować zmiany skórne oraz te, które mogą prowadzić do powstawania nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, odbytu, gardła czy prącia. W Hygge Clinic dużą uwagę skupiamy na kompleksowej diagnostyce w kierunku infekcji HPV, aby wykluczyć tym samym obecność podtypów onkogennych, mogących prowadzić do rozwoju zmian przedrakowych lub rakowych.
Czym jest wirus HPV, jakie są objawy i drogi zakażenia?
Wirus HPV, określany też jako wirus brodawczaka ludzkiego, to patogen, który zakaża komórki naskórka i nabłonka płaskiego. Typy określane jako niskoonkogenne, czyli te o stosunkowo małym potencjale rozwoju nowotworu, odpowiadają głównie za powstawanie brodawek skórnych i narządów płciowych, w tym kłykcin kończystych. Typy wysokoonkogenne mogą z kolei odpowiadać za przemianę nowotworową zakażonych komórek i przyczyniać się do wzrostu ryzyka rozwoju nowotworu prącia, sromu, pochwy, odbytu, szyjki macicy oraz głowy.
Zakażenie wirusem HPV odbywa się:
-
wskutek kontaktu seksualnego – nawet wtedy, gdy nie dochodzi do pełnego stosunku;
-
poprzez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi lub błonami śluzowymi osoby zakażonej;
-
w wyniku kontaktu z zainfekowanymi powierzchniami, takimi jak np. ręcznik;
-
podczas porodu – wirus może być przenoszony z matki na dziecko.
Co ważne, zakażenie wirusem HPV może odbywać się całkowicie bezobjawowo lub powodując jedynie niewielkie objawy. W niektórych przypadkach może dojść do powstania charakterystycznych zmian skórnych w formie niebolesnych guzków o nierównej powierzchni, które występują m.in. na dłoniach lub podeszwach. Zakażenie może powodować też wystąpienie kłykcin kończystych, zlokalizowanych w okolicy zewnętrznych narządów płciowych lub też zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, gardła lub przełyku. Niekiedy obserwowane są też zmiany dysplastyczne w obrębie szyjki macicy, widoczne podczas badania ginekologicznego lub cytologii przesiewowej.
Zmiany nowotworowe spowodowane zakażeniem HPV przeważnie rosną szybko i zajmują coraz większe partie ciała. W zależności od lokalizacji i charakteru zmian mogą powodować też trudności w oddawaniu moczu, chrypkę lub ból podczas kontaktów seksualnych. Większość zakażeń mija samoistnie w ciągu 1-2 lat.
Kiedy wykonać testy w kierunku wirusa HPV (test HPV oraz cytologię płynną (LBC)?
Badanie w kierunku wirusa HPV (test HPV) oraz tzw. cytologia płynna (cytologia LBC) pozwalają monitorować stan zdrowia kobiety, wykrywając obecność wirusa oraz powstanie podejrzanych zmian przed nowotworowych i nowotworowych na wczesnym etapie choroby, by nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy.
Lekarze ginekolodzy Hygge Clinic przywiązują dużą wagę do nowoczesnej diagnostyki, rekomendując regularne badania profilaktyczne pod kątem obecności wirusa HPV (test HPV) oraz cytologię płynną (LBC). Wykonanie testu w kierunku HPV jako profilaktyki raka szyjki macicy zalecane jest przede wszystkim w przypadku:
-
nieprawidłowego wyniku cytologii u kobiet między 30. a 65. rokiem życia;
-
pacjentek, które leczone były z powodu zmian dysplastycznych lub mają w wywiadzie medycznym nieprawidłowy wynik cytologii czy też ujemny wynik badania kolposkopowego;
-
rozpoznania niepokojących objawów, charakterystycznych dla zakażenia wirusem HPV;
-
przewlekłych lub nawracających zakażeń pochwy;
-
dodatniego wyniku w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową;
-
częstych zmian partnerów seksualnych;
-
morfologicznych zmian w okolicy narządów płciowych;
-
przewlekłej immunosupresji.
Jak wygląda badanie na obecność wirusa HPV?
Próbkę do badania na obecność wirusa HPV pobiera się w taki sam sposób, jak w przypadku cytologii. Lekarz, przy pomocy specjalnej szczoteczki, pobiera wymaz z szyjki macicy, który następnie przesyła do laboratorium. W laboratorium przeprowadza się test, który pozwala na wykrycie obecności wirusa HPV oraz identyfikację jego typu.
Jak się przygotować do badania HPV?
Badanie HPV wymaga odpowiedniego przygotowania, które obejmuje m.in.:
-
powstrzymywanie się od stosunków seksualnych co najmniej 24 godziny przed planowanym badaniem;
-
ograniczenie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych w okolicy narządów rodnych;
-
rezygnację ze stosowania leków dopochwowych i maści zewnętrznych na 48 godzin przed zabiegiem.
Co więcej, badanie nie powinno być przeprowadzane w trakcie krwawienia menstruacyjnego.
Czym różni się test na HPV od cytologii?
Test na HPV i cytologia to dwa różne badania służące do oceny stanu szyjki macicy, które mają inny cel i metodę diagnostyczną. Cytologia pozwala na wykrycie stanów zapalnych oraz nieprawidłowych zmian w komórkach szyjki macicy. Jest to badanie przesiewowe, któremu powinna poddawać się każda kobieta w celu wykrycia ewentualnych zmian rakowych i przedrakowych. W przeciwieństwie do testu na HPV badanie cytologiczne nie wykrywa obecności wirusa brodawczaka ludzkiego. Aby zidentyfikować patogen, a także określić konkretny typ wirusa, jakim zakażona jest pacjentka, konieczne jest przeprowadzenie testu na HPV.
W ostatnim czasie coraz więcej pacjentek decyduje się też na wykonanie tzw. Co-testu HPV, które łączy cytologię płynną LBC oraz badanie HPV DNA, umożliwiając tym samym wykrycie DNA wirusa (zwłaszcza typ 16 i 18 HPV), które odpowiada za większość przypadków raka szyjki macicy. Test pomaga też w rozpoznaniu innych typów wirusa HPV o podwyższonym ryzyku onkogennym oraz takich stanów jak neoplazja i dysplazja śródnabłonkowa. Co-test polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, który następnie umieszczany jest w specjalnym roztworze i przewożony do laboratorium. Tam przeprowadzana jest dalsza analiza pod kątem obecności zmian patologicznych.
FAQ
W Hygge Clinic na wynik testu w kierunku wirusa HPV czeka się około 21 dni roboczych.
Wymaz do badania HPV w Hygge Clinic pobierany jest przez lekarzy ginekologów co daje pacjentkom pewność prawidłowo wykonanej procedury, aby otrzymać wiarygodny wynik. Badanie jest całkowicie bezbolesne, szybkie, nieinwazyjne i może wiązać się jedynie z chwilowym dyskomfortem podczas pobierania wymazu.
Badanie w kierunku HPV, w tym pobranie wymazu z szyjki macicy, trwa zaledwie kilka minut.