Czym jest labioplastyka?
Labioplastyka, inaczej określana jako plastyka warg sromowych lub chirurgiczna korekcja sromu, to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który polega na zmniejszeniu warg sromowych większych i/lub mniejszych, a także modelowaniu ich przy pomocy specjalnie dobranych narzędzi. Korektę warg sromowych przeprowadza się podczas zabiegu operacyjnego lub korekcji laserowej.
Zabieg labioplastyki – najważniejsze informacje
Labioplastyka ma na celu poprawę jakości życia kobiet, które odczuwają dyskomfort fizyczny lub niezadowolenie z wyglądu swoich narządów intymnych. Zabieg pozwala na korekcję asymetrii, zmniejszenie przerośniętych warg sromowych większych lub mniejszych, co może prowadzić do poprawy samopoczucia i pewności siebie. Dodatkowo labioplastyka może łagodzić dolegliwości fizyczne, takie jak ból podczas aktywności fizycznej, uprawiania sportów czy stosunku seksualnego.
Jak przebiega zabieg labioplastyki?
Podczas zabiegu lekarz dokonuje korekty warg sromowych poprzez pozbycie się nadmiaru skóry i wymodelowanie w taki sposób, aby zmienić ich kształt. Na koniec konieczne jest założenie pojedynczych i wchłanialnych szwów po stronach korygowanych warg.
Jakie są metody labioplastyki?
W zależności od indywidualnych potrzeb oraz kondycji narządów intymnych pacjentki w Hygge Clinic labioplastykę przeprowadzamy na dwa sposoby:
-
labioplastyka przy użyciu fali radiowej (radiofrekwencji) w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym dożylnym – technika radiofrekwencji wykorzystuje fale radiowe do precyzyjnego usuwania nadmiaru tkanki. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych radiofrekwencja minimalizuje krwawienie oraz ryzyko urazów okolicznych struktur. Fala radiowa wytwarzana podczas zabiegu generuje ciepło, które koaguluje tkanki i umożliwia skuteczne ich usuwanie. Korektę warg sromowych przeprowadza się w znieczuleniu dożylnym ogólnym, co zwiększa komfort pacjentki;
-
labioplastyka metodą chirurgiczną w znieczuleniu ogólnym dożylnym– chirurg przy pomocy skalpela wykonuje nacięcia w odpowiednich miejscach na wargach sromowych, usuwając z nich nadmiar tkanki. Zabieg również wykonuje się w znieczuleniu dożylnym ogólnym, co oznacza, że pacjentka jest całkowicie nieprzytomna i nie odczuwa bólu podczas operacji.
Jako jedna z nielicznych placówek medycznych na Śląsku przeprowadzamy zabiegi w znieczuleniu ogólnym dożylnym, dzięki czemu pacjentka może czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas całego procesu. Takie procedury pozwalają też na uniknięcie niepotrzebnych dolegliwości bólowych podczas zabiegu, co znacząco podnosi komfort pacjentki i minimalizuje stres związany z zabiegiem.
Jak się przygotować przed zabiegiem?
Każdy zabieg labioplastyki poprzedzony jest kwalifikacją lekarską ginekologiczną. Dodatkowo w przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym dożylnym pacjentka konsultowana jest także przez lekarza anestezjologa. Konsultacja kwalifikująca do zabiegu obejmuje m.in. wywiad medyczny, analizę dostarczonej dokumentacji medycznej z dotychczasowego leczenia oraz analizę wyników badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza. Ważne jest, aby wykonanie labioplastyki zaplanować najlepiej tuż po miesiączce – nie później niż 10 dni przed kolejną spodziewaną menstruacją.
Przed podaniem znieczulenia ogólnego dożylnego pacjentka nie powinna spożywać posiłków, przekąsek i płynów na 6 godzin przed zabiegiem. Konieczne jest też usunięcie makijażu, lakieru do paznokci oraz całej biżuterii. Na salę operacyjną nie należy zabierać protez zębowych oraz telefonów komórkowych.
Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?
Rodzaj badań do wykonania przez pacjentkę dobierany jest indywidualnie dla każdej osoby z uwzględnieniem jej stanu zdrowia, przebytych chorób, chorób współistniejących i innych czynników.
Ile trwa zabieg labioplastyki?
Zabieg labioplastyki trwa około 60-120 minut, w zależności od zakresu korekty, wybranej metody oraz indywidualnych potrzeb pacjentki.
Ile trwa okres rekonwalescencji po zabiegu?
Przez około 7 dni po zabiegu pacjentka powinna prowadzić oszczędzający tryb życia i przez 4-6 tygodni zachować abstynencję seksualną, unikać kąpieli w wannie oraz zrezygnować z uprawiania sportów wysiłkowych. Samo gojenie rany pooperacyjnej trwa około 2 tygodnie.
Czy zabieg labioplastyki jest bolesny?
Zabieg labioplastyki jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, w związku z czym nie jest bolesny. Z uwagi na naruszenie tkanek w pierwszej fazie gojenia się ran (od kilku dni do tygodnia) pacjentka może odczuwać jednak dolegliwości bólowe, które powinny ustąpić po podaniu środków przeciwbólowych.
Wskazania do zabiegu labioplastyki
Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki są zdeformowane, przerośnięte lub asymetryczne wargi sromowe większe i/lub mniejsze. Wszystkie te dolegliwości mogą powodować dyskomfort u pacjentki, a także takie dolegliwości jak ból podczas uprawiania sportów lub jazdy na rowerze, ból podczas współżycia lub dyskomfort okolic sromu przy noszeniu obcisłej odzieży. Każda z tych sytuacji stanowi bezpośrednią przyczynę zgłaszania się do specjalisty i chęci przeprowadzenia korekty warg sromowych.
Przeciwwskazania do korekty warg sromowych
Zabieg korekcji warg sromowych nie jest zalecany w następujących przypadkach:
-
okres ciąży lub laktacji;
-
miesiączka lub inne krwawienia z pochwy;
-
aktywna infekcja intymna;
-
zaburzenia krzepnięcia krwi;
-
cukrzyca;
-
choroby nowotworowe.