Na czym polega iniekcja dostawowa?
Iniekcja dostawowa, inaczej określana jako wiskosuplementacja, to procedura medyczna polegająca na wstrzyknięciu substancji, najczęściej kwasu hialuronowego, bezpośrednio do stawu, aby poprawić w ten sposób jego funkcję. Iniekcja może zapewnić czasowe (zwykle na okres 4-12 tygodni) złagodzenie dolegliwości bólowych, jak również poprawę funkcji stawu oraz spowolnienie postępu choroby.
Iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego – wskazania
Iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego wskazane są przede wszystkim dla pacjentów, w przypadku których terapia farmakologiczna nie przynosi zamierzonych rezultatów lub wiąże się z wystąpieniem działań niepożądanych. Pozostałe wskazania do zabiegu to:
-
konieczność odroczenia leczenia chirurgicznego w czasie;
-
ograniczenie dolegliwości bólowych podczas oczekiwania na operację;
-
zwiększenie efektów leczenia artroskopowego;
-
wsparcie regeneracji po urazach ortopedycznych, takich jak skręcenia lub zwichnięcia;
-
niedobór płynu stawowego w torebce stawowej;
-
przeciążenia stawów;
-
choroba zwyrodnieniowa stawów (m.in. stawu kolanowego, biodrowego i nadgarstkowego).
Przygotowanie do iniekcji dostawowej kwasu hialuronowego
W Hygge Clinic zabiegi iniekcji dostawowej poprzedza wizyta kwalifikacyjna u ortopedy, podczas której specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta, analizuje jego historię medyczną i przeprowadza badanie fizykalne oraz wykonuje badania USG stawu objętego procesem chorobowym. Podczas wizyty lekarz ustala plan leczenia dobierając odpowiedni preparat oraz określając liczbę i częstotliwość zabiegów.
Przebieg zabiegu
Iniekcja dostawowa kwasu hialuronowego to krótki zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Lekarz aplikuje miejscowy środek znieczulający i przy pomocy cienkiej igły wprowadza do stawu odpowiedni preparat z kwasem hialuronowym. Zabieg odbywa się pod kontrolą USG, co pozwala precyzyjnie wprowadzić preparat we właściwe miejsce.
Przeciwwskazania do zabiegu
Pomimo wysokiej skuteczności i ogólnego bezpieczeństwa całej procedury iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego nie mogą być przeprowadzane w następujących przypadkach:
-
alergia lub nadwrażliwość na kwas hialuronowy;
-
przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych;
-
infekcje lub septyczne zapalenie stawów;
-
zmiany skórne lub choroba dermatologiczna w miejscu iniekcji;
-
implanty w stawie, którego dotyczy iniekcja.
FAQ
Iniekcja dostawowa przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może odczuwać jedynie minimalny dyskomfort podczas zabiegu.
W Hygge Clinic iniekcje dostawowe przeprowadzane są przez specjalistów z doświadczeniem szpitalnym. Lekarze dbają o komfort i bezpieczeństwo pacjenta na każdym etapie leczenia zwracając szczególną uwagę na kwalifikację do zabiegu oraz dobór właściwego preparatu. Zabieg podania kwasu hialuronowego dostawowo odbywa się pod kontrolą aparatu USG umożliwiając tym samym jego precyzyjne podanie.
W zależności od stanu zdrowia pacjenta i zaleceń lekarza zabieg powtarza się przeważnie co kilka miesięcy, aby utrzymać optymalny efekt terapeutyczny.