Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?
Ortopeda dziecięcy to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, jak również leczeniem chorób układu ruchu oraz wad postawy u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Jego działania koncentrują się głównie wokół rozwoju i funkcjonowania układu kostno-stawowego, w tym diagnozowania i leczenia wrodzonych oraz nabytych wad postawy, deformacji kręgosłupa, problemów ze stawami oraz kośćmi.
Ortopeda dziecięcy zajmuje się również leczeniem urazów związanych z aktywnością fizyczną, takich jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia, a także monitorowaniem prawidłowego wzrostu i rozwoju układu ruchu, by zapobiegać przyszłym problemom zdrowotnym. Jego najważniejsze zadania to:
-
wykonywanie badań podmiotowych i przedmiotowych, a także przeprowadzanie testów czynnościowych elementów ruchu u dzieci i młodzieży;
-
wykrywanie wad wrodzonych u noworodków i niemowląt, w tym m.in. dysplazji stawów biodrowych;
-
udzielanie pierwszej pomocy podczas urazów, a także leczenie długoterminowe, m.in. z wykorzystaniem gipsu;
-
współpraca z innymi specjalistami, w tym chirurgami ogólnymi, naczyniowymi i neurochirurgami w planowaniu oraz przebiegu zabiegów operacyjnych;
-
wykonywanie badań profilaktycznych i przesiewowych związanych z wadami postawy u dzieci i młodzieży;
-
edukacja rodziców oraz najmłodszych w zakresie zapobiegania urazom i nieprawidłowościom w układzie ruchu.
Kiedy należy udać się do ortopedy dziecięcego?
Wizyta u ortopedy dziecięcego jest niezbędna w następujących przypadkach:
-
ocena stawów biodrowych u noworodków, co stanowi metodę przesiewowego wykrywania dysplazji u najmłodszych;
-
wykrycie wad rozwojowych w zakresie ruchu lub nieprawidłowego funkcjonowania mięśni i stawów u noworodków oraz niemowląt;
-
zdiagnozowane skrzywienie kręgosłupa lub płaskostopie u dziecka;
-
nagły uraz, np. złamanie, zwichnięcie, skręcenie;
-
powikłania po zabiegu ortopedycznym lub nieprawidłowy zrost kończyny po urazie;
-
zaburzony rozwój motoryczny u dziecka lub widoczne opóźnienia w stosunku do rówieśników;
-
wady rozwojowe u dzieci, w tym krzywe nogi, koślawe kolana, rozwój garbu.
Jak przygotować się do wizyty u ortopedy dziecięcego?
Przed wizytą u ortopedy dziecięcego rodzic powinien przygotować całą dokumentację medyczną dziecka, w tym wszystkie wyniki badań diagnostycznych, ewentualne wypisy ze szpitala i opinie lekarzy. Warto też przygotować psychicznie dziecko na spotkanie z lekarzem i wytłumaczyć mu, że wizyta u ortopedy dziecięcego ma pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z układem ruchu, takich jak ból, trudności w poruszaniu się czy nieprawidłowa postawa.
Przebieg wizyty u ortopedy dziecięcego
Wizyta u ortopedy dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu medycznego, podczas którego lekarz będzie chciał się dowiedzieć więcej na temat stanu zdrowia dziecka, przebiegu dotychczasowych chorób i urazów, a także przyczyny wizyty. Następnie ortopeda przechodzi do wykonania badania fizykalnego, które obejmuje ocenę postawy ciała, zakresu ruchu w stawach, symetrii kończyn oraz ocenę ewentualnych deformacji. Lekarz może również przeprowadzić badanie USG (o ile jest to konieczne), aby sprawdzić stan więzadeł i tkanek. Na koniec wizyty lekarz przekazuje rodzicowi informacje na temat dalszego postępowania, a w razie potrzeby zleca wykonanie dodatkowych badań obrazowych.
FAQ
Częstotliwość wizyt u ortopedy dziecięcego zależy od indywidualnych potrzeb dziecka oraz problemów zdrowotnych, z jakimi się zmaga. W niektórych przypadkach wizyty kontrolne są zalecane co kilka miesięcy (np. leczenie skoliozy lub problemu koślawych nóg), a w innych co kilka tygodni (proces leczenia urazów, takich jak złamania czy skręcenia).
Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów układu ruchu u dzieci i młodzieży do lat 18. W przeciwieństwie do zwykłego ortopedy posiada też odpowiednie kompetencje do rozpoznawania i leczenia wrodzonych wad rozwojowych u najmłodszych.