Punkcja to mało inwazyjny zabieg ortopedyczny wykorzystywany zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu schorzeń stawowych. Procedura ta pozwala na ustalenie przyczyn dolegliwości bólowych oraz obrzęku stawu. Punkcję wykonuje się nie tylko w obrębie stawu kolanowego, ale także barkowego, biodrowego czy skokowego.
Wskazania do zabiegu
W przypadku wystąpienia dolegliwości stawowych warto skonsultować się z ortopedą w celu ustalenia optymalnego sposobu leczenia. Punkcja stawu jest zalecana w celach diagnostycznych w przypadku:
-
Bólu stawów o nieustalonej przyczynie
-
Obrzęku stawu niewyjaśnionego pochodzenia
-
Podejrzenia zakażenia stawu
-
Diagnostyki dny moczanowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów
Punkcja może być również wykonywana w celach terapeutycznych. Zabieg umożliwia odbarczenie stawu poprzez usunięcie nadmiaru płynu, co zmniejsza ból i napięcie tkanek. Ponadto, poprzez punkcję można podać bezpośrednio do wnętrza stawu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Przebieg zabiegu
Punkcja stawu jest bezpiecznym i mało bolesnym zabiegiem przeprowadzanym w warunkach ambulatoryjnych, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W trakcie punkcji pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Zabieg trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Przebieg procedury:
-
Lekarz dezynfekuje skórę w miejscu wkłucia.
-
Następnie, przy użyciu sterylnej igły i strzykawki, pobiera płyn stawowy do analizy lub podaje odpowiedni lek.
-
Po usunięciu igły miejsce wkłucia zabezpieczane jest opatrunkiem, który pacjent może usunąć po kilku godzinach.
-
Po zakończeniu zabiegu lekarz omawia dalsze zalecenia.
Przeciwwskazania
Nie u każdego pacjenta można wykonać punkcję stawu. Lekarz ocenia bezpieczeństwo zabiegu i w razie potrzeby zleca dodatkowe badania. Do przeciwwskazań należą:
-
Zmiany ropne lub zakażenia skóry w miejscu wkłucia
-
Zaburzenia krzepnięcia krwi
-
Przyjmowanie niektórych leków przeciwzakrzepowych
-
Ciężkie zakażenia ogólnoustrojowe