Zabieg Barbotage – co to?
Zabieg Barbotage, określany również jako barbotaż barku, to nowoczesna, nieoperacyjna procedura usunięcia zwapnień w obrębie ścięgien, przeprowadzana pod kontrolą USG. Zabieg wykonywany jest jako alternatywa dla metod chirurgicznych w przypadku pacjentów zmagających się z wapniejącym zapaleniem ścięgien stożka rotatorów. Schorzenie to często stanowi przyczynę przewlekłego bólu barku (zwłaszcza podczas ruchu powyżej poziomu ramienia i ruchów skrętnych kończyny), który może w znacznym stopniu ograniczać codzienną aktywność pacjentów.
Wskazania do barbotażu barku?
Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia zabiegu Barbotage wyróżnia się:
-
zdiagnozowanie wapniejącego zapalenia stożka rotatorów w badaniu USG i badaniu klinicznym;
-
zapalenie kaletki podbarkowej lub ścięgna nadgrzebieniowego;
-
przewlekły ból barku, który nie mija pomimo wdrożenia leczenia zachowawczego;
-
dolegliwości bólowe nasilające się podczas odwodzenia barku;
-
zaburzenia ruchomości kompleksu barkowego.
Przeciwwskazania do nieoperacyjnego leczenia zwapnień barku
Przeciwwskazaniem do zabiegu barbotażu barku jest:
-
ciąża;
-
skaza krwotoczna;
-
aktywne infekcje w miejscu zabiegu;
-
brak współpracy z pacjentem.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed przystąpieniem do zabiegu barbotażu każdy pacjent Hygge Clinic odbywa konsultację z lekarzem ortopedą, który przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny i ocenia stan jego zdrowia. Podczas wizyty lekarz przeprowadza również badanie przedmiotowe oraz badanie USG, które pozwoli na dokładne zlokalizowanie miejsca zwapnienia. Lekarz informuje również pacjenta o przebiegu zabiegu, korzyściach oraz potencjalnych ryzykach związanych z zabiegiem. Pacjent zostaje poinformowany o zaleceniach dotyczących przygotowania do zabiegu, jak również o tym, jak postępować po zabiegu, aby zmaksymalizować skuteczność terapii i zminimalizować ryzyko komplikacji.
Przebieg zabiegu Barbotage
Zabieg Barbotage przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Następnie, pod kontrolą USG, lekarz wprowadza igłę w miejsce zwapnienia i pulsacyjnym ruchem naciska tłok strzykawki wypełnionej solą fizjologiczną. W ten sposób dochodzi do rozbicia zwapnienia, co z kolei umożliwia odsysanie złogów wapniowych do strzykawki. Po zakończonym zabiegu pacjent otrzymuje lek przeciwzapalny w miejsce kaletki podbarkowej.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu pacjent powinien:
-
odciążać kończynę, nosząc temblak;
-
unikać poruszania ręką i stosować zimne okłady na bark przez około 48 godzin po zabiegu;
-
nie podejmować aktywności fizycznej na 7-10 dni po zabiegu;
-
w razie potrzeby przyjmować leki przeciwbólowe;
-
pamiętać o rehabilitacji przez 2-3 tygodnie po zabiegu.
FAQ
Zabieg Barbotage to stosunkowo krótka procedura, która trwa około 15 minut.
Zabieg Barbotage przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Co ważne, po ustąpieniu znieczulenia ból nie powinien narastać. W przeciwnym razie zaleca się odciążanie kończyny, zimne okłady i przyjmowanie leków przeciwbólowych. Ból utrzymujący się przez dłuższy czas wymaga konsultacji z lekarzem.
W zależności od indywidualnych predyspozycji pełny powrót do sprawności, a także poprawa w codziennym funkcjonowaniu następują od 3 do 6 tygodni po zabiegu.
Nasi doświadczeni specjaliści w Hygge Clinic przeprowadzają zabieg barbotage z wykorzystaniem najnowszych technologii i technik, co pozwala uzyskać wysoką skuteczność