Czym jest cieśń nadgarstka?
Cieśń nadgarstka, określana też jako zespół cieśni nadgarstka, to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego, spowodowane uciskiem na nerw pośrodkowy w wąskim kanale nadgarstka. Kanał ten znajduje się w dolnej części nadgarstka i zawiera nerw pośrodkowy oraz ścięgna mięśni zginaczy palców. Ucisk na nerw może występować na skutek obrzęku, stanów zapalnych, urazów, a także długotrwałego powtarzającego się obciążenia ręki, np. w wyniku pracy przy komputerze, pisania lub innych czynności wymagających intensywnego używania nadgarstka.
Objawy cieśni nadgarstka obejmują:
-
ból
-
drętwienie
-
mrowienie
-
osłabienie siły uchwytu, szczególnie w palcach kciuka, wskazującego i środkowego
W miarę postępu choroby objawy mogą się nasilać, prowadząc do trwałych uszkodzeń nerwu. Leczenie cieśni nadgarstka może obejmować zarówno metody zachowawcze (np. stosowanie ortez, leki przeciwzapalne), jak i interwencje chirurgiczne.
Leczenie cieśni nadgarstka – wskazania
Operacyjne leczenie cieśni nadgarstka wskazane jest w następujących przypadkach:
-
brak widocznych rezultatów po wdrożeniu leczenia zachowawczego i rehabilitacji;
-
badanie EMG obrazujące miejsce osłabionego przewodzenia impulsów elektrycznych w nerwie;
-
wynik badania USG sugerujący obrzęk nerwu oraz miejsce ucisku.
Zespół cieśni nadgarstka – przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniem do zabiegowego leczenia cieśni nadgarstka jest:
-
miejscowa infekcja i stan zapalny skóry;
-
nieuregulowana cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze;
-
zaburzenia krzepnięcia krwi;
-
zaburzenia rytmu serca;
-
choroba nowotworowa;
-
niewydolność krążenia lub oddechowa;
-
niedokrwistość;
-
zaburzenia elektrolitowe.
Przygotowanie do operacji cieśni nadgarstka
Przed zabiegiem pacjent powinien odbyć wizytę kwalifikacyjną u lekarza ortopedy, który najpierw przeprowadza wywiad medyczny, a następnie dokonuje badania podmiotowego, klinicznego (m.in. ocena rozbieżności czucia w palcach) oraz niezbędnych badań dodatkowych, takich jak badanie EMG oraz USG. W zależności od uzyskanych wyników lekarz może zalecić dalsze kroki przygotowawcze do operacji, w tym konieczność wykonania kolejnych badań. Ortopeda informuje również pacjenta o przebiegu zabiegu, możliwych ryzykach oraz oczekiwanych rezultatach.
Przebieg zabiegu
W Hygge Clinic operacja usunięcia zespołu cieśni kanału nadgarstka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent pozostaje przytomny podczas zabiegu, lecz nie odczuwa bólu w obszarze nadgarstka. Podczas zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w okolicy nadgarstka, a następnie przecina pasmo włókniste tkanki uciskającej nerw. Następnie zamyka miejsce nacięcia szwami, które są zdejmowane po upływie około tygodnia od operacji. Na czas rekonwalescencji (około 2 tygodnie) unieruchamia się nadgarstek, aby zminimalizować ryzyko powikłań oraz umożliwić prawidłowe gojenie się tkanek.
Zalecenia pozabiegowe
W pierwszych dniach po zabiegu pacjent powinien:
-
nosić rękę w temblaku;
-
regularnie wykonywać ćwiczenia palców, aby zapobiec ich zesztywnieniu;
-
zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej;
-
rozpocząć rehabilitację (np. fizykoterapię, kinezyterapię) i wykonywać ćwiczenia w zależności od zaleceń rehabilitanta.
FAQ
Tak, chirurgiczne leczenie cieśni nadgarstka zapewnia wysoką skuteczność, zwłaszcza gdy inne metody nie przynoszą pożądanych rezultatów. Całkowita poprawa i ustąpienie dolegliwości bólowych obserwowane są u ponad 90% pacjentów.
Nieleczona cieśń nadgarstka może powodować m.in. zaniki mięśniowe w obrębie kłębu kciuka, a niekiedy nawet całkowite i nieodwracalne uszkodzenie nerwu.
W Hygge Clinic operacyjne leczenie cieśni nadgarstka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Niewielki dyskomfort lub ból w miejscu nacięcia może pojawić się po ustąpieniu znieczulenia, jednak można go kontrolować za pomocą leków przeciwbólowych. W okresie rekonwalescencji ból powinien stopniowo ustępować.
Zabieg cieśni nadgarstka trwa około 30-60 minut, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.
W przypadku operacji przeprowadzanej na ręce dominującej powrót do pełnej sprawności zajmuje około 6-8 tygodni. Jeżeli zabieg wykonano na mniej aktywnej ręce powrót do codziennych obowiązków jest możliwy już po 4 tygodniach.
Po zabiegu cieśni nadgarstka nie należy obciążać operowanej ręki, wykonywać gwałtownych ruchów nadgarstka oraz rezygnować z rehabilitacji.