Elektrokoagulacja naczyń przegrody nosa to zabieg laryngologiczny polegający na zamykaniu i uszkadzaniu drobnych naczyń krwionośnych w błonie śluzowej przegrody nosa za pomocą prądu elektrycznego. Prąd o wysokiej częstotliwości generuje ciepło, które powoduje koagulację białek w tkankach, co prowadzi do zamknięcia światła naczyń i zapobiega dalszemu krwawieniu. Zabieg elektrokoagulacji naczyń przegrody nosa to stosunkowo małoinwazyjna metoda, często wykorzystywana u pacjentów z przewlekłymi problemami krwawień z nosa.
Wskazania do wykonania zabiegu elektrokoagulacji naczyń przegrody nosa:
-
częste krwawienia z nosa
-
przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa
-
przerost naczyniowy błony śluzowej nosa
-
niepowodzenie wcześniejszych metod leczenia
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu elektrokoagulacji naczyń przegrody nosa:
-
ostre stany zapalne
-
zaburzenia krzepnięcia
-
zaburzenia ogólnoustrojowe
-
ciąża
Jak przebiega zabieg elektrokoagulacji naczyń przegrody nosa?
Zabieg elektrokoagulacji naczyń przegrody nosa zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz specjalista przeprowadzający zabieg używa elektrody, która emituje prąd o wysokiej częstotliwości, powodując zamknięcie naczyń. Cały proces jest stosunkowo szybki i trwa zazwyczaj kilka minut.
Zalety zabiegu elektrokoagulacji naczyń przegrody nosa
-
mało inwazyjny, nie wymaga hospitalizacji
-
krótki czas zabiegu
-
skuteczne zatrzymywanie nawracających krwawień
-
szybki powrót do codziennych aktywności
Elektrokoagulacja naczyń przegrody nosa jest skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów z problemem nawracających krwawień, którzy nie reagują na leczenie zachowawcze. Zabieg elektrokoagulacji naczyń przegrody nosa poprzedzony jest konsultacją laryngologiczną podczas której lekarz laryngolog przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny i badanie przy użyciu endoskopu a następnie kwalifikuje bądź wyklucza celowość przeprowadzenia zabiegu.
Wróć