Czym jest chrapanie i bezdech senny?
Chrapanie to nieprzyjemny, często głośny dźwięk wydawany podczas snu, spowodowany wibracjami tkanek w górnych drogach oddechowych. Występuje, gdy przepływ powietrza napotyka opór, co wprawia w drgania tkanki w obrębie gardła, nosa, języka i jamy ustnej, w tym m.in. podniebienie miękkie, języczek i nasadę języka. Chrapanie może być objawem nieprawidłowego oddychania w czasie snu, wynikającego głównie z przyczyn laryngologicznych i/lub kardiologicznych.
Bezdech senny to z kolei epizody chwilowego zatrzymania oddychania podczas snu. Diagnozuje się je wtedy, gdy podczas godziny snu dochodzi do co najmniej 5 przerw w oddychaniu, które trwają min. 10 sekund lub ponad 30 przerw w trakcie 7 godzin snu. Wyróżnia się dwa główne typy bezdechu sennego:
-
obturacyjny bezdech senny (OBS) – najczęstszy typ, który występuje, gdy mięśnie gardła rozluźniają się zbyt mocno w trakcie snu, blokując drogi oddechowe. Zjawisku towarzyszy głośne chrapanie lub charczenie;
-
centralny bezdech senny – rzadziej występujący typ, który wynika z problemów z sygnałami z mózgu, które nie wysyłają odpowiednich impulsów do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Jest to całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu.
Do czego prowadzi nieleczone chrapanie?
Nieleczone chrapanie i obturacyjny bezdech senny sprzyjają rozwojowi zaburzeń snu oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak:
-
choroba wieńcowa;
-
zawał serca;
-
udar mózgu;
-
cukrzyca;
-
nadciśnienie tętnicze.
Na czym polega diagnostyka chrapania i bezdechu sennego?
Aby zdiagnozować przyczynę problemu chrapania i bezdechu sennego pacjent Hygge Clinic jest konsultowany przez lekarzy specjalistów (laryngologa i kardiologa, a w razie potrzeby dodatkowo przez pulmonologa). Lekarze przeprowadzają z pacjentem wywiad medyczny oraz wykonują szereg badań w ramach swojej specjalizacji. Lekarz laryngolog przy użyciu endoskopu ocenia stan górnych dróg oddechowych natomiast lekarz kardiolog wykonuje badanie EKG, UKG serca i inne indywidualnie dobrane do wskazań medycznych danego pacjenta.
Kolejnym etapem diagnostyki w Hygge Clinic jest badanie polisomnograficzne typu III wg AASM, które rejestruje określone parametry podczas snu, takie jak przepływ powietrza, ruchy klatki piersiowej, tętno oraz poziom saturacji tlenu we krwi. Na podstawie wyników tego badania lekarz jest w stanie ocenić liczbę i długość epizodów bezdechu, nasilenie problemu oraz jego wpływ na poziom saturacji tlenu.
Leczenie chrapania i bezdechu sennego wynikającego z przyczyn laryngologicznych – dostępne metody
W Hygge Clinic dużą uwagę przywiązujemy do zapewnienia pacjentom kompleksowej diagnostyki oraz właściwie dobranego leczenia.
W zależności od przyczyny powstania chrapania i bezdechu sennego terapia może obejmować:
-
plastykę podniebienia miękkiego – zabieg chirurgiczny polegający na zmniejszeniu lub wzmocnieniu tkanek podniebienia miękkiego, które mogą stanowić przyczynę blokowania dróg oddechowych. W przypadku bezdechu sennego OBS plastyka może pomóc w poprawie drożności dróg oddechowych i zmniejszyć częstotliwość epizodów bezdechu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym;
-
plastykę małżowin nosowych (konchoplastykę) przy wykorzystaniu fali radiowej bipolarnej, która pozwala na precyzyjne zmniejszenie przerośniętych małżowin nosowych bez uszkadzania sąsiadujących tkanek. Dzięki zastosowaniu tej metody poprawia się przepływ powietrza przez nos, co redukuje chrapanie i ułatwia oddychanie podczas snu.
W ramach leczenia chrapania i bezdechu sennego zastosować można również terapię CPAP, czyli wspomaganie oddychania za pomocą aparatu podającego powietrze pod stałym dodatnim ciśnieniem, co zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych w trakcie snu.
Przeciwwskazania do leczenia chrapania i bezdechu sennego
Główne przeciwwskazania do zabiegowego leczenia chrapania (plastyka podniebienia miękkiego, plastyka małżowin nosowych - konchoplastyka) to:
-
ogólny zły stan zdrowia pacjenta;
-
aktywne infekcje (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze);
-
ciąża;
-
menstruacja lub okres tuż przed nią.
Zalecenia po zabiegowym leczeniu chrapania i bezdechu sennego
Po plastyce podniebienia miękkiego należy:
-
przez 14 dni unikać spożywania pokarmów ostrych, kwaśnych, bardzo gorących i bardzo zimnych (ryzyko podrażnienia i opóźnionego gojenia);
-
wstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej 2 tygodnie.
-
unikać palenia papierosów i spożywania alkoholu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i przyspieszyć gojenie;
-
w razie potrzeby stosować zalecone leki przeciwbólowe i nawilżające gardło.
Po konchoplastyce (plastyce małżowin nosowych) należy:
-
unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez 14 dni;
-
nie stosować leków przeciwkrzepliwych przez co najmniej 2 tygodnie (chyba że lekarz zdecyduje inaczej);
-
powstrzymać się od wydmuchiwania nosa przez pierwsze dni po zabiegu.
-
stosować zalecone preparaty do nawilżania błony śluzowej nosa.
Przez 14 dni po zabiegowym leczeniu chrapania i bezdechu sennego pacjent powinien unikać:
-
intensywnego wysiłku fizycznego;
-
spożywania pokarmów ostrych, kwaśnych, bardzo gorących i bardzo zimnych;
-
przyjmowania leków przeciwkrzepliwych (możliwy powrót dopiero po 2 tygodniach od zabiegu);
-
palenia papierosów;
-
spożywania alkoholu.
Zaleca się też spożywać co najmniej 2 litry płynów dziennie, aby wspierać proces gojenia i zapobiegać odwodnieniu tkanek, a także przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji rany i stosowania przepisanych leków.
FAQ
Zarówno plastyka podniebienia miękkiego, jak i małżowin usznych są wykonywane w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Po zabiegu może pojawić się niewielki dyskomfort związany z procesem gojenia tkanek, który zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.
Pełne wygojenie podniebienia miękkiego i błony śluzowej nosa trwa około 6-8 tygodni. Pacjent może wrócić do codziennych aktywności po kilku dniach, jednak pełna regeneracja tkanek zajmuje do dwóch miesięcy.
Plastyka podniebienia miękkiego lub małżowin usznych przeważnie jest procedurą jednorazową. W wyjątkowych przypadkach wymagane może być jednak powtórzenie zabiegu.