Czym są zaburzenia erekcji?
Zaburzenia erekcji, inaczej dysfunkcja erekcyjna, określane są jako niezdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do satysfakcjonującego odbycia stosunku seksualnego. W niektórych przypadkach jest to sporadyczny problem, jednak część mężczyzn zmaga się z nim regularnie, co wpływa na jakość życia seksualnego i emocjonalnego mężczyzn.
Wśród przyczyn zaburzeń erekcji upatruje się m.in. czynniki fizyczne, takie jak choroby serca, cukrzyca czy problemy hormonalne, jak również psychiczne, takie jak stres, depresja czy lęk. Zaburzenia erekcji mogą również wynikać z przyjmowania niektórych leków, nadużywania alkoholu lub palenia papierosów. Nie bez znaczenia wpływ na erekcję ma aktywność brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta (pokarmy wysoko przetworzone typu fast-food, tłuste, smażone).
Leczenie zaburzeń erekcji – wskazania
Leczenie zaburzeń erekcji jest wskazane w sytuacji, gdy mężczyzna doświadcza nawracających trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, co wpływa na jego satysfakcję seksualną oraz jakość życia. Podjęcie terapii zalecane jest również w sytuacji, gdy wprowadzenie zmian w stylu życia (np. zdrowa dieta, aktywność fizyczna) nie przynosi poprawy, a problemy z erekcją nadal występują.
Diagnostyka zaburzeń erekcji
Podstawową kwestią w diagnozowaniu dysfunkcji seksualnych u mężczyzn jest konsultacja lekarska, podczas której urolog przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, zyskując tym samym informacje o historii zdrowia pacjenta, stylu życia, a także ewentualnych czynnikach ryzyka, takich jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość czy choroby przewlekłe (np. cukrzyca, nadciśnienie). Ważnym elementem diagnozy jest także badanie fizykalne oraz badanie USG, które pozwalają ocenić stan ogólny pacjenta oraz sprawdzić ewentualne zmiany w obrębie narządu płciowego.
Po wstępnym badaniu lekarz może zlecić badanie USG dopplerowskie, podczas którego ocenia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych prącia, aby móc zidentyfikować w ten sposób przyczyny zaburzeń erekcji. Wsparciem w diagnostyce niejednokrotnie są też badania laboratoryjne w celu oceny poziomu hormonów, np. testosteronu, jak również wykrycia ewentualnych problemów metabolicznych (np. cukrzyca).
Metody leczenia zaburzeń erekcji
W zależności od stopnia zaawansowania problemów z erekcją oraz źródła problemu lekarz może zadecydować o wdrożeniu różnych metod leczenia, takich jak np.:
-
eliminacja czynników ryzyka (zmiana diety, wprowadzenie aktywności fizycznej);
-
przyjmowanie leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy-5;
-
psychoterapia;
-
aparaty próżniowe, które powodują napływ krwi do ciał jamistych i umożliwiają uzyskanie wzwodu;
-
zabieg skrócenia/usunięcia wędzidełka, który w Hygge Clinic przeprowadzany jest przy użyciu nowoczesnych technik zabiegowych, takich jak fale radiowe RF, które zapewniają precyzyjne cięcie i minimalizują ryzyko powikłań. Zastosowanie technologii RF gwarantuje niemal bezkrwawe wykonanie zabiegu, ograniczając obrzęk i przyspieszając proces gojenia. Mniejsza ingerencja w tkanki obniża też ryzyko infekcji oraz powstania blizn, co jest ważne dla zachowania komfortu i funkcji seksualnych. Zabieg przeprowadzany tą metodą jest mniej bolesny, a czas rekonwalescencji znacznie krótszy, co pozwala pacjentom szybciej wrócić do normalnej aktywności. Metoda skierowana jest do mężczyzn, którzy nie tylko odczuwają ból podczas współżycia, ale też mają trudności z osiągnięciem erekcji;
-
terapia z użyciem biostymulatora fibryny, czyli zabieg P-shot, który pobudza tkanki prącia do silnej regeneracji, dając efekt pełniejszych wzwodów. Iniekcja fibryny przyczynia się tym samym do poprawy jakości życia seksualnego mężczyzn.
FAQ
Zarówno zabiegowe leczenie zaburzeń erekcji (zabieg skrócenia wędzidełka, zabieg podcięcia wędzidełka) jak i terapia z użyciem biostymulatora jakim jest fibryna, nie wiąże się z bólem u pacjenta, gdyż stosowane jest odpowiednie znieczulenie miejscowe pozwalające na minimalizację bólu. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort w postaci mrowienia. Zazwyczaj zabieg jest dobrze tolerowany.
W Hygge Clinic leczenie zaburzeń erekcji przeprowadzają doświadczeni specjaliści z zakresu urologii którzy dobierają odpowiednią metodę leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu może mieć on pewność, że terapia będzie w pełni bezpieczna i skuteczna.
Czas regeneracji po leczeniu zaburzeń erekcji zależy od wybranej metody terapii, jednak przeważnie jest stosunkowo krótki, a pacjent może powrócić do normalnej aktywności seksualnej już po kilku dniach.