Czym jest stulejka?
Stulejka to częsta dolegliwość intymna u mężczyzn, w której napletek (skóra osłaniająca żołądź prącia) jest zbyt wąski lub zbyt ciasny, uniemożliwiając tym samym jego swobodne zsunięcie. Stulejka może mieć charakter wrodzony (występować od urodzenia) lub nabyty, rozwijając się w dzieciństwie lub dorosłości. W obu przypadkach powoduje trudności w prawidłowym odsłonięciu żołędzi, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.
Jakie są wskazania do zabiegu stulejki?
Zabieg stulejki, inaczej plastyka stulejki, zaleca się pacjentom, którzy zmagają się z takimi przypadłościami jak:
-
częściowe lub całkowite zwężenie napletka;
-
nawracające infekcje okolic intymnych oraz stany przedrakowe prącia;
-
problemy z oddawaniem moczu;
-
nieprzyjemny zapach spowodowany mastką (białą wydzieliną) gromadzącą się pod napletkiem;
-
ból podczas stosunku.
Przeciwwskazania do zabiegu stulejki
Zabiegu stulejki nie należy przeprowadzać w następujących przypadkach:
-
aktywne infekcje okolic intymnych;
-
zaburzenia krzepnięcia krwi;
-
choroby nowotworowe;
-
niewyrównana cukrzyca;
-
niewydolność krążeniowo-oddechowa;
-
poważne choroby wątroby i nerek.
Jak przygotować się do zabiegu stulejki?
Każdy zabieg stulejki w Hygge Clinic poprzedza konsultacja lekarska, w trakcie której lekarz dokładnie ocenia stan zdrowia pacjenta oraz stopień zaawansowania stulejki. Następnie ustala plan leczenia, dostosowuje odpowiednią metodę zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta i przekazuje informacje na temat efektów zabiegu oraz potencjalnych powikłań. Podczas wizyty lekarz może poprosić też o wykonanie niezbędnych badań, takich jak morfologia krwi i układ krzepnięcia.
Metody leczenia stulejki w Hygge Clinic
W Hygge Clinic przeprowadzamy zarówno plastykę stulejki, jak i obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka, które jest zalecane w przypadku ciężkiej stulejki, nowotworu prącia (lub zmian przedrakowych), a także parafimozy (uwięzienie napletka za żołędzią prącia i brak możliwości jego zsunięcia). W naszej klinice zabieg stulejki przeprowadza się przy wykorzystaniu nowoczesnej metody elektrokoagulacji (falami radiowymi RF). Wykonujemy:
-
cięcie wysokie (high) wraz z szyciem, czyli plastyką napletka, polegające na usunięciu nadmiaru skóry w górnej części napletka, co umożliwia swobodne zsunięcie go z żołędzi;
-
cięcie niskie (low cut) z zachowaniem większej ilości skóry napletka dla większej elastyczności i bardziej naturalnego efektu.
Zalecenia pozabiegowe
-
Przez 2-4 tygodnie po zabiegu pacjent powinien stosować miejscowo maść z antybiotykiem, a także codziennie zmieniać jałowy opatrunek, przemywając ranę środkiem dezynfekującym.
-
Przez miesiąc należy powstrzymywać się od współżycia i nadmiernego wysiłku fizycznego, a także unikać noszenia obcisłej bielizny.
-
Po każdym oddaniu moczu należy delikatnie odciągać napletek, a następnie przemywać go wraz z żołędzią ciepłą wodą.
FAQ
Zabieg stulejki przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, który zwykle ustępuje po kilku dniach.
Proces rekonwalescencji po zabiegu stulejki trwa około 7-10 dni.
Chirurgiczne leczenie stulejki przeważnie nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, pod warunkiem że pacjent przestrzega zasad higieny. W przeciwnym razie może dojść m.in. do krwawienia lub spowolnienia procesu gojenia rany.
Pacjent może chodzić po zabiegu stulejki, jednak powinien unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w ciągu pierwszych dni po operacji.