Otolaryngolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z narządami zmysłów, takimi jak słuch, węch, smak i równowaga, a także chorobami występującymi w obrębie szyi i głowy u dzieci poniżej 18-tego roku życia. W Hygge Clinic laryngolog, oprócz przeprowadzania badania fizykalnego i endoskopowego, oferuje również zabieg frenotomii – przecięcia lub usunięcia skróconego wędzidełka języka, co pomaga w poprawie funkcji mowy i jedzenia.
Otolaryngolog dziecięcy doskonale rozumie potrzeby najmłodszych pacjentów, które różnią się od potrzeb dorosłych. Wizyta w gabinecie odbywa się w miłej atmosferze, a wykorzystane narzędzia diagnostyczne dostosowane są do wieku dziecka, co zapewnia komfort i skuteczność badania. Wszystkie procedury są wykonywane w sposób delikatny, z cierpliwością, aby zapewnić komfort Pacjentom.
Otolaryngolog w Hygge Clinic współpracuje z pediatrą, aby zapewnić kompleksową opiekę nad małymi pacjentami. W ramach wizyty rodzice/opiekunowie mogą liczyć także na porady profilaktyczne dotyczące zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani u dzieci, a także na wskazówki dotyczące zapobiegania infekcjom i chorobom związanym z narządami zmysłów.
Choroby i stany, których leczenie nadzoruje otolaryngolog dziecięcy:
- Infekcje ucha
- Zapalenia zatok
- Nawracające anginy
- Alergiczny nieżyt nosa
- Polipy nosa
- Zniekształcenia przegrody nosowej
- Nawracające krwawienia z nosa
- Zapalenia krtani
- Polipy strun głosowych
- Torbiele głowy i szyi
- Zmiany pourazowe nosa i twarzoczaszki
Objawy u dzieci, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z otolaryngologiem:
- Pogorszenie jakości słuchu lub utrata słuchu, a także występowanie szumów usznych czy dzwonienia w uszach
- Ból ucha, wyciek wydzieliny z ucha
- Problemy z głosem takie jak trudności z mówieniem, zmiana barwy głosu, chrypka lub utrata głosu
- Powtarzające się infekcje gardła, ból gardła lub migdałków (także ich powiększenie lub pojawienie się na nich nalotu), trudności w połykaniu czy ból przy przełykaniu
- Problemy z oddychaniem przez nos, uczucie zatkania nosa, krwawienia z nosa, zaburzenia w odczuwaniu zapachów lub utrata węchu
- Nietypowa wydzielina z nosa lub uszu
- Bóle głowy przy pochylaniu się, długotrwały katar, uczucie rozpierania u nasady nosa
- Zawroty głowy lub problemy z równowagą
Badanie fizykalne przeprowadzane jest z użyciem specjalnych wzierników i lusterek. Obejmuje ocenę nosa, gardła, krtani oraz ucha zewnętrznego i wewnętrznego w celu wykrycia oznak zaczerwienienia, obrzęku lub innych nieprawidłowości.
Endoskopia jest istotnym elementem diagnostyki otolaryngologicznej. Pozwala na dokładną ocenę nosa, gardła i krtani za pomocą kamery endoskopowej, co pozwala wykryć polipy, zmiany zapalne, ciała obce oraz inne nieprawidłowości. Dzięki wysokiej precyzji umożliwia uwidocznienie struktur niewidocznych podczas klasycznego badania. Wczesne wykrycie zmian chorobowych przyspiesza diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Zabieg podcięcia wędzidełka (frenotomia) jest stosunkowo prostą i szybką procedurą, często wykonywaną u dzieci. Wędzidełko języka to fałd tkankowy, który łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Zabieg frenotomii z kolei polega na przecięciu lub usunięciu skróconego wędzidełka języka, które może powodować trudności w mówieniu, jedzeniu, ssaniu, żuciu, połykaniu, jak również w prawidłowym oddychaniu. Ma na celu likwidację diastemy (szpary między zębami) oraz wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka, aby uniknąć problemów z wymową, zgryzem i higieną jamy ustnej. Młodzi pacjenci kierowani są także na podcięcie wędzidełka ze względu na wskazania logopedyczne.
Zabieg jest bezpieczny, mało inwazyjny i trwa zaledwie kilka minut, co sprawia, że jest dobrze tolerowany przez dzieci. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu minimalizowany jest dyskomfort pacjenta.
Konsultacja laryngologiczna z badaniem endoskopowym | 300 zł |
Frenotomia - zabieg podcięcia wędzidełka języka/wargi (w znieczuleniu miejscowym) | 500 zł |


Bartosz Macionczyk

Bartosz Macionczyk
Doświadczenie oraz umiejętności nabywałem dzięki pracy w Oddziałach Otorynolaryngologii Szpitali Wojewódzkich w Bytomiu, Rybniku oraz Częstochowie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Uczestniczyłem w licznych kursach, szkoleniach i sympozjach z zakresu otorynolaryngologii oraz dziedzin pokrewnych, stale podnosząc swoje kwalifikacje. Moje doświadczenie oparte jest na pracy zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Na co dzień zajmuję się kwalifikacją do zabiegów, przeprowadzam operacje z zakresu chirurgii głowy i szyi oraz zapewniam opiekę pooperacyjną. W gabinecie świadczę kompleksową diagnostykę endoskopową oraz leczenie schorzeń uszu, nosa, zatok przynosowych, gardła i krtani.
