32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice Medycyna podróży
Chirurg naczyniowy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu naczyniowego. Układ naczyniowy składa się z tętnic, żył i limfatycznych naczyń, które przynoszą krew i składniki odżywcze do różnych części ciała oraz odprowadzają produkty przemiany materii. Leczenie chorób układu naczyniowego może mieć charakter zachowawczy (leki, dieta, fizjoterapia) jak i operacyjny.

Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z chirurgiem naczyniowym:
  • Bóle kończyn: Jeśli odczuwasz nawracający ból w kończynach dolnych, zwłaszcza podczas chodzenia, może to być oznaką ich niedokrwienia w przebiegu miażdżycy  
  • Obrzęki kończyn dolnych: Obrzęk, ból lub zaczerwienienie kończyn mogą być związane z niewydolnością żylną - szczególnie jeśli występują jednostronnie  
  • Zmiany skórne: Owrzodzenia lub zmiany skórne w szczególności na nogach mogą wskazywać na zaburzenia krążenia zarówno w łożysku żylnym jak i tętniczym.   
  • Zawroty głowy: mogą być związane z miażdżycą tętnic szyjnych   
  • Uczucie “ciężkich nóg” i skurcze łydek: mogą świadczyć o przewlekłej niewydolności żylnej   
  • Żylaki kończyn dolnych:  mogą świadczyć o przewlekłej niewydolności żylnej 

Badania, które wykonuje się w gabinecie chirurga naczyniowego:

 
To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę przepływu krwi przez tętnice szyjne i kręgowe. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny stanu tętnic szyjnych i poszukiwaniu w nich zmian miażdżycowych
Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę szyi pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania tętnic szyjnych i przepływu krwi przez nie.
USG Doppler tętnic szyjnych jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 15-30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu. 

 
To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę przepływu krwi przez tętnice w kończynach dolnych. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny stanu tętnic w kończynach dolnych  i poszukiwaniu w nich zmian miażdżycowych. Przed badaniem pacjent jest proszony o zdjęcie odzieży z obszaru badania. Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę kończyn dolnych (od pachwiny aż do kostki) pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania tętnic i przepływu krwi przez nie. USG Doppler tętnic kończyn dolnych jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu. 

 
Jest nieinwazyjnym badaniem w diagnostyce miażdżycy, który służy do oceny przepływu krwi w kończynach dolnych. Polega na porównaniu ciśnienia tętniczego na tętnicach kończyn górnych (tętnica ramienna)  i dolnych (piszczelowa przednia i tylna). Do tych pomiarów wykorzystywane są aparaty USG. Badanie trwa ok 15-20 minut a wynik jest dostępny od razu. 

 
To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę budowy aorty i tętnic biodrowych oraz przepływu krwi przez te  tętnice. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim w poszukiwaniu tętniaków aorty brzusznej.  Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę brzucha pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania tętnic i przepływu krwi przez nie. USG jamy brzusznej z oceną aorty jest badaniem bezpieczny. Całe badanie trwa zwykle około 10-15 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu. 

 
To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę przepływu krwi przez układ żył powierzchownych i głębokich w kończynach dolnych. Przed badaniem pacjent jest proszony o zdjęcie odzieży z obszaru badania. Podczas badania lekarz nakłada żel na skórę kończyn dolnych (od pachwiny aż do kostki) pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania naczyń żylnych i przepływu krwi przez nie. USG Doppler żył kończyn dolnych jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu. 

 
 
Rafał Boczej

Lek.
Rafał Boczej
Chirurgia Naczyniowa
 
Jestem absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Studia ukończyłem w 2003 roku. Od początku mojej pracy związany jestem z chirurgią naczyniową pracując w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu najpierw w Klinice Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej jako asystent i wykładowca, a aktualnie w Oddziale Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej . W codziennej praktyce zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób układu tętniczego i żylnego . W trakcie swojej praktyki klinicznej ukończyłem liczne szkolenia i warsztaty z zakresu flebologii i chirurgii naczyniowej .Jestem autorem i współautorem publikacji w dziedzinie chirurgii naczyniowej opublikowanych w czasopismach medycznych i prezentowanych w trakcie konferencji naukowych . Jestem członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej i Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.
Pobierz deklarację
 
Rafał Boczej - ZnanyLekarz.pl
Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym  środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną. Kierują się holistycznym podejściem do pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół