32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice Medycyna podróży

Endokrynologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń hormonalnych. Hormony są substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez różne narządy ciała (gruczoły dokrewne), takie jak podwzgórze. przysadka, tarczyca, trzustka, nadnercza czy  jajniki i jądra. To hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, takich jak metabolizm, reakcje na stres czy funkcje rozrodcze.
 

Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z endokrynologiem:

 • Gwałtowny i niezamierzony przyrost lub utrata wagi,
 • Szybkie tętno, kołatania serca
 • Zmęczenie i osłabienie, które nie ustępują mimo adekwatnego odpoczynku.
 • Zaburzenia cyklu miesiączkowego 
 • Problemy z pamięcią i koncentracją
 • Nadmierne pragnienie i częstomocz
 • Ciągłe uczucie gorąca lub zimna, zwłaszcza jeśli nie jest to spowodowane zmianami w temperaturze otoczenia
 • Wzmożona potliwość
 • Zaburzenia snu
 • Zmiany skórne takie jak sucha skóra, łuszczenie się lub zmiany koloru skóry.
 • Problemy z libido lub zaburzenia płodności.


Badania, które wykonuje się w gabinecie endokrynologicznym:


 

To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę tarczycy. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny wielkości i budowy tego gruczołu. Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę szyi pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania tarczycy. USG tarczycy jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 15-30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu.


 

To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę jąder. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny wielkości i budowy tego narządu. Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę moszny pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania jąder. USG jąder jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 15-30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu.


 

To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę nadnerczy. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny wielkości i budowy tych gruczołów. Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę brzucha i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania nerek i nadnerczy. USG nadnerczy jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 15-30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu.


 

To badania wykonywane z krwi mające na celu ocenę stężeń hormonów. Pozwalają na określenie czy dany narząd wytwarzający hormony robi to prawidłowo. Pozwala to na wnioskowanie o nadczynności lub niedoczynności gruczołów dokrewnych. Niektóre z oznaczeń hormonów wymagają aby krew była pobrana o konkretnej porze, w konkretnym dniu (najczęściej w konkretnym dniu cyklu miesiączkowego) lub okolicznościach. 


 

Po wstępnej diagnostyce może zaistnieć potrzeba wykonania dalszych badań takich jak tomografia komputerowa (głowy, brzucha) czy biopsja narządów.


 

 
 


Lek.
Wioleta Adamik
Endokrynologia
 

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doświadczenie i wiedzę w dziedzinie endokrynologii zdobywam, pracując w Zakładzie Medycy Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, gdzie pełnię funkcję starszego asystenta. Ponadto, aby móc leczyć swoich Pacjentów zgodnie z najnowszymi wytycznymi, stale pogłębiam swoją wiedzę i poszerzam umiejętności, uczestnicząc w licznych stażach, kursach i konferencjach.

Ukończyłam kurs USG szyi prowadzony pod patronatem Polskiego Towarzystwa Biopsji Narządowej, a także uzyskałam certyfikat Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, co pozwoliło mi lepiej zrozumieć chorobę otyłościową, a tym samym skuteczniej ją leczyć.

Jestem również wieloletnią członkinią Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Zajmuję się między innymi leczeniem chorób tarczycy, zaburzeń miesiączkowania, otyłości, a także problemami andrologicznymi.

Pobierz deklarację
 
Wioleta Adamik - ZnanyLekarz.pl


Lek.
Joanna Horbaczewska
Endokrynologia
 
Pobierz deklarację
 
Joanna Horbaczewska - ZnanyLekarz.pl
Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym  środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną. Kierują się holistycznym podejściem do pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół