Endokrynologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń hormonalnych. Hormony są substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez różne narządy ciała (gruczoły dokrewne), takie jak podwzgórze. przysadka, tarczyca, trzustka, nadnercza czy jajniki i jądra. To hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, takich jak metabolizm, reakcje na stres czy funkcje rozrodcze.
Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z endokrynologiem:
- Gwałtowny i niezamierzony przyrost lub utrata wagi,
- Szybkie tętno, kołatania serca
- Zmęczenie i osłabienie, które nie ustępują mimo adekwatnego odpoczynku.
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego
- Problemy z pamięcią i koncentracją
- Nadmierne pragnienie i częstomocz
- Ciągłe uczucie gorąca lub zimna, zwłaszcza jeśli nie jest to spowodowane zmianami w temperaturze otoczenia
- Wzmożona potliwość
- Zaburzenia snu
- Zmiany skórne takie jak sucha skóra, łuszczenie się lub zmiany koloru skóry.
- Problemy z libido lub zaburzenia płodności.
Badania, które wykonuje się w gabinecie endokrynologicznym:
To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę tarczycy. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny wielkości i budowy tego gruczołu. Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę szyi pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania tarczycy. USG tarczycy jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 15-30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu.
To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę jąder. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny wielkości i budowy tego narządu. Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę moszny pacjenta i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania jąder. USG jąder jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 15-30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu.
To nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia ocenę nadnerczy. Badanie to jest wykorzystywane przede wszystkim do oceny wielkości i budowy tych gruczołów. Podczas badania, pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada żel na skórę brzucha i przesuwa nad nią sondę ultrasonograficzną. Sonda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe do obrazowania nerek i nadnerczy. USG nadnerczy jest badaniem bezpiecznym i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Całe badanie trwa zwykle około 15-30 minut, a po zakończeniu badania wynik jest dostępny od razu.
To badania wykonywane z krwi mające na celu ocenę stężeń hormonów. Pozwalają na określenie czy dany narząd wytwarzający hormony robi to prawidłowo. Pozwala to na wnioskowanie o nadczynności lub niedoczynności gruczołów dokrewnych. Niektóre z oznaczeń hormonów wymagają aby krew była pobrana o konkretnej porze, w konkretnym dniu (najczęściej w konkretnym dniu cyklu miesiączkowego) lub okolicznościach.
Po wstępnej diagnostyce może zaistnieć potrzeba wykonania dalszych badań takich jak tomografia komputerowa (głowy, brzucha) czy biopsja narządów.
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doświadczenie i wiedzę w dziedzinie endokrynologii zdobywam, pracując w Zakładzie Medycy Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, gdzie pełnię funkcję starszego asystenta. Ponadto, aby móc leczyć swoich Pacjentów zgodnie z najnowszymi wytycznymi, stale pogłębiam swoją wiedzę i poszerzam umiejętności, uczestnicząc w licznych stażach, kursach i konferencjach.
Ukończyłam kurs USG szyi prowadzony pod patronatem Polskiego Towarzystwa Biopsji Narządowej, a także uzyskałam certyfikat Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, co pozwoliło mi lepiej zrozumieć chorobę otyłościową, a tym samym skuteczniej ją leczyć.
Jestem również wieloletnią członkinią Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.
Zajmuję się między innymi leczeniem chorób tarczycy, zaburzeń miesiączkowania, otyłości, a także problemami andrologicznymi.