32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice Medycyna podróży

Psychiatria to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem, leczeniem i opieką nad osobami mającymi problemy związane z ich zdrowiem psychicznym. Psychiatrzy pomagają pacjentom, którzy doświadczają trudności emocjonalnych, myślowych i behawioralnych, które wpływają na ich zdolność do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym i w relacjach społecznych. Psychiatria jest multidyscyplinarną dziedziną, w której często najlepsze rezultaty przynosi współpraca z innymi specjalistami, takimi jak psycholodzy, terapeuci zajmujący się uzależnieniami czy pracownicy socjalni, aby wspólnie pomagać pacjentom w poprawie zdrowia psychicznego.  Celem psychiatrii jest poprawa zdrowia psychicznego pacjentów, zmniejszenie cierpienia, poprawa funkcjonowania społecznego i jakości życia.


Choroby i stany, których leczenie nadzoruje psychiatra: 

  • Depresja
  • Choroba afektywna dwubiegunowa
  • Schizofrenia
  • Zaburzenia lękowe (np. zespół lęku uogólnionego, fobie)
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne
  • Zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia)
  • Zaburzenia snu (np. bezsenność)
  • Zaburzenia uwagi i nadpobudliwości (ADHD)
  • Zaburzenia osobowości (np. borderline)
  • Uzależnienia od substancji (np. alkohol, narkotyki, papierosy)
  • Zaburzenia adaptacyjne (np. reakcje na stres, trudności życiowe)
  • Zaburzenia psychiczne związane z chorobami somatycznymi (np. zaburzenia nastroju związane z chorobą przewlekłą)
  • Zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD)
  • Nerwice



Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z psychiatrą:


 

Długotrwałe uczucie smutku, przygnębienia, beznadziei, braku zainteresowania życiem lub utrata radości z dotychczasowych przyjemności.


 

Częste napady lęku, nadmierne obawy, uczucie napięcia, zamartwianie się utrudniające zwykłe funkcjonowanie, pojawianie się natarczywych myśli, trudności w kontrolowaniu gniewu


 

Trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, częste koszmary lub niepełnowartościowy sen.


 

Nagłe przybranie lub spadek wagi bez wyraźnej przyczyny, utrata apetytu lub nadmierna chęć jedzenia.


 

Problemy z zapamiętywaniem, skupieniem uwagi, podejmowaniem decyzji lub wykonaniem prostych zadań.


 

Wycofywanie się z kontaktów społecznych, unikanie towarzystwa, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji.


 

Niepokojące lub nieprzewidywalne zachowanie, nadmierne ryzykowne zachowania, agresywność lub impulsywność.


 

Częste myśli o śmierci, życzenie zakończenia życia, planowanie lub podejmowanie prób samobójczych.


 
 
Kuba Szmidt

Lek.
Jakub Kamiński
Psychiatria
 
Jestem absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarskim. Po zakończonych studiach odbyłem staż podyplomowy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, a następnie rozpocząłem specjalizację w dziedzinie psychiatrii w wyżej wymienionym Ośrodku. Od tego czasu stale pogłębiam swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach, kursach i szkoleniach.
W mojej pracy najważniejszy jest Pacjent, którego staram się zrozumieć i dzięki temu zapewnić mu jak najlepszą pomoc. W trakcie wizyty staram się być empatyczny dbając o przyjazną atmosferę spotkania, zrozumienie i zapewnienie pomocy dla osób w kryzysie zdrowotnym.
Pobierz deklarację
 
Kuba Szmidt - ZnanyLekarz.pl
Kuba Szmidt

Lek.
Daniel Sobieraj
Psychiatria
 
Jestem absolwentem kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Obecnie jestem na ostatnim roku specjalizacji z psychiatrii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Doświadczenie i umiejętności zawodowe zdobywam w pracy na Oddziale Ogólnopsychiatrycznym, Poradni Zdrowia Psychicznego oraz w szpitalach klinicznych w Katowicach i Krakowie. Ponadto stale podnoszę swoje kwalifikacje i poszerzam wiedzę, uczestnicząc w kursach i konferencjach medycznych.

W kontakcie z Pacjentem kładę nacisk na indywidualne podejście, zrozumienie, edukację oraz zapewnienie przyjaznej atmosfery.
Pobierz deklarację
 
Kuba Szmidt - ZnanyLekarz.pl

Jak przygotować się do wizyty u psychiatry? 

Wizyta u psychiatry może być stresująca, ale dobre przygotowanie się do niej może pomóc w zminimalizowaniu niepokoju, zapewnieniu jak najlepszej opieki i optymalnej korzyści klinicznej. 


Oto kilka porad, jak przygotować się do wizyty u psychiatry:
 

  • Zabierz ze sobą posiadane wyniki poprzednich badań, karty informacyjne z pobytów szpitalnych, karty informacyjne z izb przyjęć/SORów oraz listę aktualnie przyjmowanych leków (proszę uwzględnij na niej także stosowane suplementy diety)
  • Zastanów się, jakie pytania chcesz zadać lekarzowi. Możesz zacząć od tego, co spowodowało, że umówiłaś/eś się na wizytę i jakie masz objawy (od kiedy? jaki mają charakter?)
  • Jeśli to możliwe proszę przyjdź nieco wcześniej. Sprawdź, jak długo zajmie Ci dotarcie do Hygge Clinic, szczególnie na pierwszą wizytę, aby mieć czas na wypełnienie niezbędnych formularzy. 
  • Psychiatra będzie chciał znać dokładne informacje dotyczące Twojej historii choroby, więc nie ukrywaj nic na temat swojego stanu zdrowia, stylu życia i wszelkich dolegliwości, jakie odczuwasz. 

 

Pamiętaj, że właściwe przygotowanie się do wizyty u lekarza może pomóc Ci w uzyskaniu jak najlepszej opieki. Jeśli masz jakieś pytania lub obawy, zawsze możesz skontaktować się z gabinetem psychiatry przed wizytą, aby uzyskać odpowiednie informacje.

Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym  środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną. Kierują się holistycznym podejściem do pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół