Hygge Clinic

Medycyna rodzinna NFZ

Medycyna rodzinna to podstawa systemu opieki zdrowotnej. Można traktować ją jako pierwszą linię frontu, ale my myślimy o niej jak o centrum opieki nad pacjentem. Naszym celem jest aktywne wspieranie naszych podopiecznych w życiu w zdrowiu, a nie tylko reaktywne działania w razie choroby.

Często poradnia lekarza rodzinnego jest kojarzona jedynie z wydawaniem recept i skierowań. Jednakże, misja, którą pełni Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), jest znacznie bardziej istotna. Traktujemy poważnie nasze zobowiązanie do wzmacniania zdrowia w populacji, którą opiekujemy. Kluczowe dla nas jest holistyczne podejście do pacjenta. Pragniemy utrzymywać stały kontakt z Wami, aktywnie zachęcać do przeprowadzania badań profilaktycznych, udzielać wskazówek dotyczących zdrowego żywienia, szybko diagnozować i zapewniać skuteczne leczenie.

W duchu filozofii hygge celem jest zbudowanie zaufania, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i zmniejszenie stresu w kontakcie z opieką zdrowotną.

Poradnia rodzinna

PN-PT 08:00 - 18:00

SB/ND nieczynne

Zostań Pacjentem Hygge Clinic

Lekarz POZ (lekarz pierwszego kontaktu) to lekarz, który działa w ramach publicznej ochrony zdrowia na podstawie umowy z NFZ. Opiekuje się pacjentami w każdym wieku- od noworodków po osoby starsze. Lekarza POZ możesz zmienić bezpłatnie dwa razy w roku kalendarzowym. Aby zostać naszym pacjentem w ramach NFZ wystarczy wypełnić deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Choć wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy, lekarz rodzinny może świadczyć dużo szerszy zakres pomocy niż tylko diagnozowanie chorób sezonowych i kierowanie do poradni specjalistycznych:

  • ustala leczenie i monitoruje je
  • wystawia recepty / zwolnienia
  • zajmuje się profilaktyką chorób
  • wykonuje bilanse zdrowia dziecka
  • kieruje na badania laboratoryjne i interpretuje ich wyniki
  • kieruje na badania obrazowe i nieobrazowe (RTG, USG, EKG)
  • kwalifikuje do szczepień ochronnych- obowiązkowych, zalecanych, przed podróżą
  • udziela porad zdrowotnych, kontroluje przebieg chorób przewlekłych
  • wystawia zlecenia na transport sanitarny
  • wystawia zaświadczenia i orzeczenia dotyczące stanu zdrowia pacjenta
  • kieruje do poradni specjalistycznych i szpitala
  • kieruje na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe
  • realizuje wizyty domowe

 

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?

  • badania hematologiczne (np. morfologia, OB, retikulocyty)
  • badania biochemiczne i immunochemiczne (np. glukoza, cholesterol, CRP, TSH)
  • badania moczu (np. ogólne badanie moczu, oznaczenie białka, glukozy)
  • badania kału (np. badanie ogólne, krew utajona)
  • badania układu krzepnięcia (np. INR, APTT, fibrynogen)
  • badania mikrobiologiczne (np. posiew moczu, wymaz z gardła)
  • diagnostyka ultrasonograficzna (np. USG tarczycy, nerek, brzucha)
  • zdjęcia radiologiczne (np. RTG klatki piersiowej, czaszki, jamy brzusznej)

 

Lekarz POZ może wystawić skierowanie na: gastroskopię, kolonoskopię, tomografię komputerową płuc.
Decyzje o konieczności badań diagnostycznych lekarz podejmuje na podstawie wskazań medycznych, a nie na żądanie pacjenta. Dowiedz się więcej

Mateusz Mościński
Dr n. med.
Mateusz Mościński
Zamknij
Dr n. med.

Mateusz Mościński

Kardiologia Medycyna rodzinna

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorem nauk medycznych, specjalistą kardiologii. Medycyna rodzinna jest dla mnie podstawą systemu opieki zdrowotnej. To właśnie w Poradni Rodzinnej mamy szczególną możliwość wdrożenia szeregu działań ukierunkowanych na zapobieganie rozwoju chorób i promocję zachowań prozdrowotnych walcząc nie tylko o długość życia, ale i najlepszą jego jakość. Uważam to za szczególną zaletę stałego prowadzenia pacjentów i to właśnie ona sprawiła, że zacząłem zajmować się medycyną rodzinną. Staram się podchodzić do medycyny w szerszy sposób - nie skupiając się tylko na wybranych ich aspektach, dlatego angażuję się w różne aktywności mające na celu poszerzenie mojej wiedzy i kompetencji oraz zapewnienie moim pacjentom najlepszej możliwej opieki. W latach 2019 - 2021 współtworzyłem projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej o nazwie “Telemedycyna - innowacyjne usługi zdrowotne w województwie śląskim” mający na celu poprawę dostępności do usług zdrowotnych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub wykluczonych. Jednym z zadań tego projektu było zapewnienie opieki telemedycznej mieszkańcom województwa śląskiego, drugim zapewnienie dostępu do koncentratorów tlenu. Projekt zakończył się sukcesem - pomogliśmy ponad 600 osobom. W 2022 roku ukończyłem studia z zarządzania w ochronie zdrowia w formule MBA. Jestem członkiem towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego. Biegle posługuję się językiem angielskim.

Ewa Hypta
Lek.
Ewa Hypta
Zamknij
Lek.

Ewa Hypta

Medycyna rodzinna Choroby wewnętrzne

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W styczniu 2024 r. uzyskałam tytuł specjalisty chorób wewnętrznych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam w czasie pracy w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii w Siemianowicach Śląskich oraz Oddziale Chorób Wewnętrznych w Piekarach Śląskich.

Aleksandra Berner
Lek.
Aleksandra Berner
Zamknij
Lek.

Aleksandra Berner

Medycyna rodzinna

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie odbywam szkolenie specjalizacyjne z endokrynologii i diabetologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Każdego pacjenta traktuję z pełnym zaangażowaniem, zapewniając mu indywidualne podejście i najwyższy standard opieki. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w konferencjach i szkoleniach, by oferować najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia.

Piotr Sajdak
Lek.
Piotr Sajdak
Zamknij
Lek.

Piotr Sajdak

Medycyna rodzinna

Jestem absolwentem Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Swoje doświadczenie w medycynie zdobywałem już w trakcie studiów, odbywając coroczne praktyki w gabinecie lekarza POZ oraz uczestnicząc w zagranicznych stażach w Szwecji i we Włoszech. W pracy z pacjentami stosuję podejście interdyscyplinarne – dokładnie analizuję zgłaszane dolegliwości i poszukuję ich przyczyn, co pozwala mi skuteczniej pomagać. Obecnie pracuję także w poradni medycyny podróży, co łączy się z moją pasją do podróży, poznawania innych kultur oraz zainteresowaniem sytuacją geopolityczną na świecie. Dzięki temu mogę nie tylko realizować swoje zainteresowania, ale także profesjonalnie doradzać w zakresie zdrowia osobom planującym wyjazdy do różnych zakątków globu. W przyszłości planuję specjalizować się w reumatologii, kierując się zamiłowaniem do immunologii oraz nowoczesnych metod leczenia biologicznego. Szczególnie fascynuje mnie interdyscyplinarne podejście do pacjentów, które odgrywa kluczową rolę w skutecznym leczeniu chorób reumatycznych. Poza pracą uwielbiam gotować, a moją specjalnością jest kuchnia włoska i azjatycka, co pozwala mi kreatywnie spędzać czas i odkrywać nowe smaki. Jestem również miłośnikiem sportu – gram w szachy, tenisa, chodzę na siłownię, a także pasjonuję się piłką nożną. Te różnorodne zainteresowania pomagają mi zachować równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

Urszula Krzemień - Rother
Lek.
Urszula Krzemień - Rother
Zamknij
Lek.

Urszula Krzemień - Rother

Medycyna rodzinna Choroby wewnętrzne

Jestem mamą i lekarką, absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jestem w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych osób dorosłych. Ukończyłam studia podyplomowe z psychodietetyki na WSB w Chorzowie. Interesuje mnie w szczególności szeroko pojęta profilaktyka zdrowotna i leczenie choroby otyłościowej w praktyce lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i żegluję.

Bartłomiej Bartoszek
Lek.
Bartłomiej Bartoszek
Zamknij
Lek.

Bartłomiej Bartoszek

Leczenie bólu Medycyna rodzinna

Jestem wielkim zwolennikiem holistycznego podejścia do pacjenta – medycyny, która koncentruje się na rozwiązaniu problemu w sposób całościowy, a nie jedynie w ramach jednej, wąskiej dziedziny. Postrzegam lekarza jako przewodnika w procesie diagnostyczno-leczniczym, w którym to pacjent odgrywa kluczową rolę. Ciągłe kształcenie traktuję jako fundament bycia lekarzem. Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii. Pracuję na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu wojewódzkim. Kieruję szpitalnym zespołem ds. leczenia bólu. Doświadczenie zawodowe zdobywałem również w pracy w POZ oraz Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. W latach 2019 - 2021 byłem liderem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej o nazwie “Telemedycyna - innowacyjne usługi zdrowotne w województwie śląskim”. Ukończyłem dwukrotnie studia podyplomowe MBA w ochronie zdrowia. Prowadziłem wykłady dla pielęgniarek w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz kurs dla lekarzy w trakcie pandemii COVID-19 z zakresu niewydolności oddechowej i wentylacji mechanicznej.

Pielęgniarka POZ, zwana również pielęgniarką środowiskową, zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentem – zarówno w placówce, jak i w jego domu.

Do jej zadań należą m.in.:

  • podawanie leków, w tym zastrzyków (dożylnych, podskórnych, śródskórnych), wlewów dożylnych oraz leków doodbytniczych
  • pobieranie materiału do badań
  • zdejmowanie szwów i usuwanie kleszcza
  • wykonywanie EKG
  • cewnikowanie pęcherza u kobiet oraz usuwanie cewnika
  • wykonywanie inhalacji
  • opieka nad ranami trudno gojącymi się (odleżyny, oparzenia, otarcia), stomijnymi i przetokami
  • wystawianie recept na wybrane leki
  • udzielanie zaleceń terapeutycznych
  • profilaktyka chorób


Położna POZ, czyli położna środowiskowa, sprawuje opiekę ginekologiczną i położniczą nad kobietami w każdym wieku oraz nad noworodkami do 2. miesiąca życia.

W Hygge Clinic zapraszamy wszystkie kobiety, szczególnie te w ciąży, do skorzystania z opieki naszej położnej. Prowadzi ona edukację przedporodową i chętnie odpowie na pytania dotyczące ciąży, porodu, połogu, karmienia piersią i opieki nad noworodkiem. Po porodzie będzie towarzyszyć mamie i dziecku podczas wizyt patronażowych w domu. W ich trakcie przeprowadzi niezbędne badania oraz pomoże w rozwiązaniu ewentualnych trudności, np. z karmieniem piersią czy pielęgnacją rany po cesarskim cięciu.

Kiedy warto skorzystać z pomocy położnej POZ?

  • jesteś w ciąży i masz pytania dotyczące ciąży, porodu, połogu, karmienia piersią
  • jesteś po operacji ginekologicznej/ ginekologiczno-onkologicznej- położna zaopiekuje się Twoją raną pooperacyjną aż do jej zagojenia
  • planujesz ciążę i chciałabyś się do niej przygotować
  • potrzebujesz porady z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego

 

Anna Skrzyniecka
Mgr
Anna Skrzyniecka
Zamknij
Mgr

Anna Skrzyniecka

Pielęgniarka, Pielęgniarka anestezjologiczna

Jestem Pielęgniarką z zawodu oraz z pasji :) Ukończyłam studia pielęgniarskie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, posiadam specjalizację w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Z wykształcenia jestem także magistrem fizjoterapii. Na co dzień pracuję i rozwijam swoje umiejętności w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W toku mojej ścieżki zawodowej zdobyłam także duże doświadczenie w pracy z pacjentami dializowanymi. Zawód pielęgniarki umożliwia mi ciągły rozwój moich umiejętności oraz poszerzanie wiedzy na licznych szkoleniach i konferencjach. W mojej pracy cenię sobie najbardziej holistyczne podejście do leczenia pacjenta oparte na aktualnej wiedzy medycznej oraz wzajemnej i otwartej komunikacji. Prywatnie jestem miłośniczką aktywnego i sportowego trybu życia.

Bożena Pollok
Zamknij
Mgr

Bożena Pollok

Pielęgniarka, Pielęgniarka anestezjologiczna

Ukończyłam Medyczne Studium Zawodowe oraz studia licencjackie na kierunku Pielęgniarstwo na WSPS. Ponadto zdobyłam specjalizację z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Od wielu lat pracuję w zespołach ratownictwa medycznego oraz na izbach przyjęć. Satysfakcję czerpię z możliwości niesienia pomocy oraz świadomości, że moje działania mają realny wpływ na życie pacjentów.

Justyna Regent
Mgr
Justyna Regent
Zamknij
Mgr

Justyna Regent

Pielęgniarka

Jestem dyplomowaną pielęgniarką, obecnie pracuję w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz w tutejszej poradni. Moja droga zawodowa rozpoczęła się na oddziale Chirurgii Onkologicznej i Chemioterapii GCZD. Wykształcenie kierunkowe zdobyłam w zawodowym studium medycznym, a obecnie kontynuuję specjalizację w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego. Nieustannie rozwijam swoje kompetencje – ukończyłam kurs kwalifikacyjny z pielęgniarstwa rodzinnego oraz specjalistyczne szkolenie w zakresie szczepień ochronnych. Z pasją i pełnym zaangażowaniem dbam o zdrowie pacjentów, zapewniając im najwyższą jakość opieki. Moje doświadczenie zawodowe oraz wiedza medyczna pozwalają mi udzielać profesjonalnej pomocy w każdej sytuacji. W codziennej pracy kieruję się empatią, cierpliwością oraz indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Magdalena Lenart
Mgr
Magdalena Lenart
Zamknij
Mgr

Magdalena Lenart

Pielęgniarka

Posiadam tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalizację z pielęgniarstwa chirurgicznego. Moja kariera zawodowa skoncentrowana jest na opiece nad pacjentami w obszarze chirurgii. Obecnie pracuję w oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej, gdzie zdobywam cenne doświadczenie zawodowe i zajmuję się kompleksową opieką nad pacjentami przed i po zabiegach chirurgicznych. Regularnie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, co pozwala mi na bieżąco śledzić nowe technologie oraz metody leczenia. Dzięki temu mogę skutecznie reagować na potrzeby pacjentów oraz wspierać zespół medyczny w zapewnianiu najwyższego poziomu opieki. Jako pielęgniarka szczególny nacisk kładę na empatię, profesjonalizm i precyzyjne podejście do każdego pacjenta, dbając o ich komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie leczenia. Jednym z kluczowych elementów mojej pracy jest edukacja pacjentów – staram się dostarczać im niezbędne informacje, które pomagają im zrozumieć proces leczenia oraz dbać o zdrowie po zakończeniu terapii.

Małgorzata Potęga-Śliż
Mgr
Małgorzata Potęga-Śliż
Zamknij
Mgr

Małgorzata Potęga-Śliż

Pielęgniarka

Miejsce na opis

Ewa Rak
Mgr
Ewa Rak
Zamknij
Mgr

Ewa Rak

Pielęgniarka

Jestem absolwentką szkoły medycznej w Katowicach na kierunku Pielęgniarstwo, którą ukończyłam w 1993 roku. Obecnie pracuję w Katedrze i Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, gdzie asystuję przy drobnych zabiegach chirurgicznych. Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i konferencjach. Ukończyłam specjalistyczne kursy, m.in. z pielęgniarstwa nefrologicznego z dializoterapią, szczepień ochronnych dla pielęgniarek, wykonywania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego, wywiadu i badania fizykalnego oraz krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Uczestniczyłam w konferencjach naukowo-szkoleniowych, m.in. Żywienie enteralne i parenteralne oraz Cukrzyca – wczoraj i dziś, a także w VII Zjeździe Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. W 2024 roku uzyskałam tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. W mojej pracy najważniejsze jest dobro pacjenta – podchodzę do niego z empatią, szacunkiem i cierpliwością, zapewniając profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie.

Malwina Szpak
Mgr
Malwina Szpak
Zamknij
Mgr

Malwina Szpak

Pielęgniarka

miejsce na opis

Dominika Dworaczyk
Mgr
Dominika Dworaczyk
Zamknij
Mgr

Dominika Dworaczyk

Położna, Doradca laktacyjny

Jestem absolwentką Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Położnictwo. Posiadam specjalizację ginekologiczno-położniczą. Jestem Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym oraz Doradcą noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Pracuję na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Bonifraterskiego Centrum Medycznego w Katowicach. W Przychodni Hygge przeprowadzam edukację przedporodową dla przyszłych rodziców oraz wizyty patronażowe po urodzeniu noworodka.

Edyta Malicka
Mgr
Edyta Malicka
Zamknij
Mgr

Edyta Malicka

Położna

miejsce na opis

W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ oraz dietetykiem, zapewniając pacjentowi kompleksową opiekę. Obejmuje ona profilaktykę, diagnozowanie, leczenie oraz edukację Pacjenta. Opieka koordynowana realizowana jest na rzecz pacjentów zadeklarowanych do placówki medycznej, która posiada kontrakt z NFZ w tym zakresie. W ramach opieki realizowane są następujące ścieżki leczenia chorób przewlekłych:

W ramach ścieżki kardiologicznej realizujemy diagnostykę i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków.

Do badań, które wykonujemy w ramach ścieżki kardiologicznej, należą: Holter EKG, Holter ciśnieniowy, USG Doppler tętnic szyjnych, USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca przezklatkowe, BNP, albuminuria (stężenie albumin w moczu) oraz UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu). O tym które badania zostaną zlecone pacjentowi decyduje lekarz specjalista.

W ramach ścieżki diabetologicznej realizujemy diagnostykę i leczenie cukrzycy oraz stanu przedcukrzycowego.

Do badań, które wykonujemy w ramach ścieżki diabetologicznej, należą: UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), albuminuria (stężenie albumin w moczu) oraz USG Doppler naczyń kończyn dolnych. O tym które badania zostaną zlecone pacjentowi decyduje lekarz specjalista.

W ramach ścieżki pulmonologicznej realizujemy diagnostykę i leczenie astmy oskrzelowej i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc.

Badania, które można wykonać w ramach ścieżki pulmonologicznej: spirometria oraz spirometria z próbą rozkurczową. O tym które badania zostaną zlecone pacjentowi decyduje lekarz specjalista.

W ramach ścieżki endokrynologicznej realizujemy diagnostykę i leczenie niedoczynności tarczycy, guzków pojedynczych/mnogich oraz nadczynności tarczycy.

Badania, które można wykonać w ramach ścieżki endokrynologicznej: anty TPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej), anty TSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH), anty Tg (przeciwciała przeciw tyreoglobulinie) oraz biopsja tarczycy. O tym które badania zostaną zlecone pacjentowi decyduje lekarz specjalista.

W ramach ścieżki nefrologicznej realizujemy diagnostykę i leczenie przewlekłej choroby nerek.

W ramach ścieżki nefrologicznej wykonujemy badanie diagnostyczne UACR (albumina/kreatynina w moczu). O tym które badania zostaną zlecone pacjentowi decyduje lekarz specjalista.

 

Świadczenia w ramach ścieżek opieki koordynowanej obejmują kompleksową poradę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza POZ), która zawiera wywiad lekarski, badanie przedmiotowe, analizę wyników badań oraz ocenę aktualnie stosowanego leczenia, a także zalecenia dotyczące niezbędnych konsultacji specjalistycznych i badań diagnostycznych.

Realizacja świadczeń w opiece koordynowanej odbywa się na podstawie tzw. Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, który lekarz POZ ustala wspólnie z Pacjentem. Plan ten zawiera zalecenia dotyczące wizyt kontrolnych, badań, konsultacji oraz porad edukacyjnych. Dodatkowo, w ramach opieki, Pacjent ma dostęp do konsultacji dietetycznych.

Nad realizacją świadczeń zdrowotnych czuwa koordynator opieki zdrowotnej. Zajmuje się on m.in. ustalaniem terminów badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ, a także porad edukacyjnych i dietetycznych. Koordynator dba również o przekazywanie informacji o kolejnych etapach terapii oraz zapewnia płynny przepływ informacji pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń zdrowotnych.

Co zrobić by móc skorzystać z opieki koordynowanej?

Jeżeli nie posiadasz jeszcze deklaracji do lekarza POZ w Hygge Clinic złóż deklarację (poprzez IKP lub w formie papierowej w rejestracji Hygge Clinic) i umów wizytę do lekarza POZ.

 

Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Można to osiągnąć zarówno poprzez zdrowy tryb życia, jak i regularne badania przesiewowe, które pomagają wykryć schorzenia na wczesnym etapie. W Hygge Clinic realizujemy następujące programy profilaktyczne, które pomogą Ci lepiej zadbać o zdrowie:

Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie.  Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Aby skorzystać z programu profilaktyki ChUK należy spełnić następujace warunki:

  • wiek od 35 do 65 lat

  • brak cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie)

  • brak badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. W trakcie spotkania lekarz lub pielęgniarka przeprowadza z pacjentem wywiad i kieruje na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie dokonuje oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskazuje, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia.

Gruźlica jest bakteryjną chorobą zakaźną, wywoływaną przez prątki gruźlicy. Należy do grupy chorób społecznych związanych z warunkami życia (mieszkanie, odżywianie, wypoczynek) oraz pracy. Program profilaktyki został przygotowany dla osób szczególnie narażonych na zachorowanie, u których stwierdzono przynajmniej jeden z następujących czynników ryzyka:

  • bezrobocie

  • bezdomność

  • niepełnosprawność

  • obciążenie długotrwałą chorobą

  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków

Żeby wziąć udział w programie należy zgłosić się do pielęgniarki POZ, u której została złożona deklaracja wyboru. Pielęgniarka przeprowadza z pacjentem wywiad zdrowotny, wypełnia ankietę, a następnie przeprowadzia edukację zdrowotną i ustala dalsze zalecenia.

Program skierowany jest do Polaków po 40. roku życia, którzy:

  • nie korzystali wcześniej z programu Profilaktyka 40 PLUS lub od ostatnich badań w jego ramach minęło co najmniej 12 miesięcy

  • uzupełnili ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), w przychodni POZ uczestniczącej w programie lub w aplikacji mojeIKP

  • Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań jest dostępny dla pacjenta zależy od udzielonych w ankiecie odpowiedzi. 

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi

  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

  • stężenie glukozy we krwi

  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP

  • poziom kreatyniny we krwi

  • badanie ogólne moczu

  • poziom kwasu moczowego we krwi

  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)

  • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity

  • pomiar ciśnienia tętniczego

  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie

  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

W Hygge Clinic realizujemy badania laboratoryjne, EKG, USG oraz badania antropometryczne umożliwiające szeroką diagnostykę.

Oferujemy szeroki zakres szczepień: zarówno obowiązkowych, zgodnych z kalendarzem szczepień dla dzieci, jak i zalecanych dla dorosłych i dzieci.

  • Szczepienia obowiązkowe są wykonywane bezkosztowo
  • Szczepienia zalecane – pacjent ponosi jedynie koszt zakupu preparatu, a sam zabieg oraz kwalifikację lekarską przeprowadzamy bezpłatnie

Zapewniamy pełną opiekę i doradztwo na każdym etapie szczepienia. Skontaktuj się z nami, aby umówić wizytę lub uzyskać więcej informacji.

Aktualny kalendarz szczepień ochronnych dla dzieci dostępny jest TUTAJ
Z listą szczepień zalecanych mozna zapoznać się TUTAJ

Hygge Clinic oferujemy możliwość wykonania kompleksowych badań laboratoryjnych wykorzystywanych w diagnostyce wielospecjalistycznej. Zapewniamy podstawowe i rozszerzone badania krwi, moczu, kału, bakteriologiczne, wirusologiczne, alergologiczne, immunologiczne, hormonalne, genetyczne i wiele innych. W punkcie pobrań pracuje wyspecjalizowany zespół doświadczonych pielęgniarek, zapewniając profesjonalne i sprawnie przeprowadzone pobranie materiału do badań oraz odbiór wyników. 

Zlokalizowany w naszej przychodni punkt pobrań umożliwia pacjentom wykonywanie badań codziennie od godziny 7:45 do 13:00. Wyniki można odebrać online lub bezpośrednio w placówce. Wyniki badań są dostępne jeszcze tego samego dnia. Dla wygody i komfortu naszych pacjentów udostępniamy panel do sprawdzania e-wyników laboratoryjnych → wyniki.sla.pl .

Personel Hygge Clinic, posiadający specjalistyczne doświadczenie w pracy z dziećmi, tworzy przyjazną atmosferę, dbając o komfort najmłodszych pacjentów podczas pobierania materiału do badań.

Badania laboratoryjne można wykonać :

  • prywatnie
  • na zlecenie naszych lekarzy POZ
  • w ramach profilaktyki (profilaktyka 40 plus)

Ważne informacje:

  • Kobiety w ciąży są przyjmowane poza kolejnością.

  • Badanie krzywej cukrowej (OGTT) należy rozpocząć najpóźniej do godziny 10:00.

Opieką pielęgniarki POZ realizowaną w warunkach domowych mogą być objęte zadeklarowane do pielęgniarki POZ osoby w każdym wieku, u których występuje ograniczenie sprawności psychofizycznej w wyniku choroby. Opieka pielęgniarska sprawowana jest w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 a 18.00, w terminach uzgodnionych z pacjentem.

Niewiele pacjentek wie, że w ramach NFZ przysługuje im aż 1 wizyta u położnej w tygodniu po 21 tygodniu ciąży. Od 31 tygodnia do porodu liczba wizyt zwiększa się do dwóch tygodniowo.

Wizyty patronażowe to obowiązkowa forma opieki nad kobietą w okresie połogu oraz nad dzieckiem do ukończenia 2. miesiąca życia. Położna POZ przeprowadza od 4 do 6 wizyt domowych, zazwyczaj w odstępach tygodniowych. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala.

Podczas wizyt położna:

  • bada noworodka i mamę

  • monitoruje rozwój dziecka

  • wspiera w karmieniu piersią i pielęgnacji

  • udziela porad dotyczących połogu i opieki nad niemowlęciem

Przyszli rodzice mają prawo do wyboru własnej położnej środowiskowej. W naszej placówce wizyty patronażowe realizowane są w ramach NFZ. Aby zapisać się na wizytę, należy złożyć deklarację osobiście w placówce lub online poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Przy wypisie ze szpitala wystarczy podać imię i nazwisko wybranej położnej. Szpital zgłosi ten wybór, a położna będzie musiała go potwierdzić.

Oczywiście, jest możliwość umówienia pierwszej wizyty osobiście, telefonicznie lub online, oraz dokonania wszelkich formalności związanych ze złożeniem deklaracji bezpośrednio przed nią. W takim przypadku serdecznie zapraszamy do rejestracji 10 minut przed zaplanowanym terminem wizyty w celu uzupełnienia dokumentacji.

Przychodnia udziela świadczeń medycznych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej również osobom nieubezpieczonym, zgodnie z obowiązującym cennikiem.

Po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy) pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są bezpłatne i udzielane bez skierowania w dowolnym punkcie udzielającym tych świadczeń. Skorzystanie z tej formy opieki zdrowotnej jest możliwe w przypadku:

  • nagłego zachorowania

  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy

  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia

  • recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów

  • wizyty domowe

  • wygodne umawianie się na wizytę online

  • konsultacje telefoniczne

  • skierowania

  • bezpłatne szczepienia obowiązkowe

  • bezpłatne testy COMBO

  • szybki test CRP 

  • strep - test 

Wróć
Przejdź do góry strony