Usunięcie błony dziewiczej, określane jako hymenotomia, to zabieg z zakresu ginekologii plastycznej, który polega na przecięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Pozwala to na rozwiązanie problemów związanych z nieprawidłowościami anatomicznymi u kobiet, takimi jak nadmiernie gruba lub nieelastyczna błona dziewicza, powodująca niekiedy ból podczas stosunku płciowego lub trudności z aplikacją tamponów.
Wskazania do zabiegu hymenotomii
Zabieg usunięcia błony dziewiczej wskazany jest kobietom, które zmagają się z następującymi trudnościami:
-
ból i dyskomfort podczas współżycia, spowodowany mocno zrośniętą, grubą i sztywną błoną dziewiczą. Jej nacięcie lub usunięcie eliminuje te dolegliwości, podnosząc tym samym komfort psychiczny pacjentki;
-
zatrzymanie krwi menstruacyjnej wewnątrz pochwy lub brak menstruacji, który wynika z nieprawidłowej anatomii błony dziewiczej. Problem spotyka zwłaszcza nastolatki w okresie dojrzewania;
-
ból w okolicach podbrzusza, związany z nieprawidłowym odpływem krwi menstruacyjnej, co w efekcie może prowadzić do takich komplikacji jak endometrioza czy infekcje okolic intymnych;
-
indywidualne potrzeby pacjentki, związane z poprawą komfortu życia intymnego (np. obawy związane z bólem podczas pierwszego stosunku seksualnego).
Jak się przygotować do zabiegu?
Przed zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne i zleca wykonanie badań, w tym morfologii krwi, cytologii LBC oraz testu HPV. W trakcie wizyty omawiane są też potrzeby pacjentki oraz jej oczekiwania względem zabiegu, jak również potencjalne ryzyka i możliwe powikłania. Na podstawie uzyskanych wyników specjalista może zakwalifikować pacjentkę do zabiegu.
Jak przebiega zabieg usunięcia błony dziewiczej?
Zabieg usunięcia błony dziewiczej może być przeprowadzany na dwa sposoby:
-
metodą chirurgiczną, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas tego zabiegu lekarz nacina błonę dziewiczą przy użyciu skalpela, a następnie usuwa jej fragmenty, zapewniając prawidłowy kształt i drożność wejścia do pochwy. Po zabiegu zakładane są założone szwy wchłanialne, które nie wymagają późniejszego usuwania. Metoda chirurgiczna jest precyzyjna i pozwala na trwałe rozwiązanie problemu;
-
przy wykorzystaniu technologii radiofrekwencji, która polega na delikatnym usunięciu błony dziewiczej przy pomocy energii fal radiowych. Zabieg jest mniej inwazyjny niż chirurgiczny, nie wymaga nacięć, a sam proces gojenia jest zazwyczaj szybszy. Fale radiowe precyzyjnie usuwają tkankę, nie powodując uszkodzeń sąsiednich struktur. Metoda może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest mniej stresująca dla pacjentki.
Zalecenia pozabiegowe
Rekonwalescencja po zabiegu hymenotomii trwa zwykle 4-6 tygodni, choć poprawę można zauważyć już po kilku dniach. Do codziennych obowiązków można powrócić już kolejnego dnia, pamiętając jednak o tym, iż przez pierwsze tygodnie (zwykle ok. 4 tygodni) należy unikać wysiłku fizycznego oraz dźwigania, aby przyspieszyć proces gojenia się rany. Na ten okres należy także zaprzestać współżycia, aby uniknąć możliwości zakażenia rany. Po tym czasie można stopniowo wracać do aktywności fizycznej.
W zakresie codziennych zachowań ważne jest, aby delikatnie przemywać okolice intymne po każdej wizycie w toalecie oraz nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę. W trakcie pierwszej miesiączki występującej po zabiegu nie stosować tamponów oraz kubeczka menstruacyjnego. Przez kilka dni po zabiegu mogą też pojawiać się dolegliwości bólowe i obrzęk, który można złagodzić środkami przeciwbólowymi. Po upływie tygodnia od zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz ocenia proces gojenia się rany oraz stan ogólny pacjentki.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg hymenotomii nie może być przeprowadzany w następujących sytuacjach:
-
menstruacja i krwawienie z dróg rodnych spowodowane innymi czynnikami;
-
aktywna infekcja intymna;
-
infekcje skórne;
-
zaburzona krzepliwość krwi;
-
nieuregulowana cukrzyca;
-
nadciśnienie tętnicze nieunormowane lekami;
-
nieprawidłowy wynik cytologii;
-
choroby nowotworowe.
Ostateczna decyzja o kwalifikacji do zabiegu hymenotomii podejmowana jest przez lekarza po ocenie indywidualnej sytuacji pacjentki.
FAQ
Każdy zabieg (wykonywany zarówno metodą tradycyjną jak i przy wykorzystaniu fali radiowej) przeprowadzany jest w znieczuleniu, które zapewnia pacjentce bezbolesność podczas zabiegu.
Zabieg hymenotomii trwa zwykle około 20-30 minut.
Okres pełnej rekonwalescencji po zabiegu trwa przeważnie około 6 tygodni, jednak dokładny czas trwania jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji pacjentki.
Hymenotomia to stosunkowo prosta procedura medyczna, wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Istnieją jednak sytuacje, w których wskazane jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym dożylnym. W zależności od kwalifikacji lekarskiej pacjentki Hygge Clinic mogą mieć wykonany zabieg zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i w znieczuleniu ogólnym dożylnym.
Błona dziewicza nie odrasta po jej usunięciu. Po zabiegu jej struktura zostaje trwale zmieniona, a proces gojenia kończy się bez powrotu do wcześniejszego stanu.