32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice Medycyna podróży
02 Kwietnia 2024

Szczepienie przeciw Krztuścowi

Szczepienie przeciw krztuścowi

Krztusiec, zwany także kokluszem, to ciężka choroba zakaźna układu oddechowego, szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, a nawet prowadząca do śmierci. Jest wywoływany przez bakterię Bordetella pertussis, która atakuje rzęski nabłonka oddechowego, wywołując silne napady duszącego kaszlu, głównie nocą. Choroba jest bardzo zaraźliwa i rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Szczepionka przeciwko krztuścowi jest dostępna w ramach programu szczepień ochronnych. Skutecznie chroni organizm przed zakażeniem, skraca przebieg choroby i łagodzi jej objawy. Pomimo że krztusiec dotyczy głównie dzieci, szczepienie jest również istotne dla młodzieży i dorosłych.

Objawy krztuśca przypominają początkowo przeziębienie, ale później pojawia się intensywny kaszel, który może trwać nawet kilka miesięcy. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u niemowląt, takich jak bezdech czy zapalenie płuc.

Szczepionka przeciw krztuścowi jest więc kluczowym środkiem ochrony przed chorobą i jej powikłaniami. Jest szczególnie zalecana dla osób mających kontakt z niemowlętami, w tym dla kobiet planujących ciążę, rodziców, starszego rodzeństwa, dziadków czy opiekunów. Szczepienie nie tylko chroni osobę zaszczepioną, ale także pomaga w tworzeniu tzw. "kokonu" ochronnego wokół najmłodszych, nieodpornością jeszcze dzieci.

W obliczu obecnego zagrożenia epidemicznego szczepienie przeciw krztuścowi nabiera jeszcze większego znaczenia, jako dodatkowa ochrona przed powikłaniami chorób układu oddechowego, szczególnie w kontekście możliwości koinfekcji z innymi patogenami, jak SARS-CoV-2.


« powrót
Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym  środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną. Kierują się holistycznym podejściem do pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół