32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice
Gabinet leczenia bólu zajmuje się zapewnieniem opieki chorym cierpiącym z powodu bólu przewlekłego. Ból przewlekły może powstawać na podłożu wielu schorzeń i z tego powodu przyjmuje bardzo różne formy. Od bólu stawów w chorobie zwyrodnieniowej po fibromialgię, z nie do końca poznanym mechanizmem powstawania. W społeczeństwie często panuje błędne przekonanie, że opieka specjalisty leczenia bólu jest równoznaczna z paliatywną i przeznaczona wyłącznie dla pacjentów z chorobami nowotworowymi - to jednak tylko jeden z przykładów osób mogących skorzystać z wizyty w gabinecie. Ból przewlekły jest chorobą dużo częstszą, dotykającą nawet co 4 osobę. Nieodpowiednio diagnozowany i leczony może powodować znaczące obniżenie jakości życia.

Dlaczego odczuwamy ból?

Ból jest nieodłącznym elementem naszego życia. Choć niewątpliwie jest trudnym doświadczeniem, pełni również ważną funkcję ostrzegawczą, informując nas o problemach w naszym organizmie. Dzięki temu możemy podjąć odpowiednie działania, które pomogą nam wrócić do pełni zdrowia i komfortu życia. Niestety, jeśli ból ostry będzie niewłaściwie leczony lub nie ma możliwości leczenia choroby, przez którą powstał, może dojść do rozwoju bólu przewlekłego.

Ból przewlekły traci swoją rolę ostrzegawczą, staje się niezależnym zespołem chorobowym i źródłem cierpienia. Znacząco obniża jakość życia - powoduje konieczność rezygnacji z aktywności fizycznej, życia zawodowego lub nawet uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. Dlatego też powinniśmy go leczyć, tak jak każdą inną chorobę.

 


Gabinet leczenia bólu:


 
 • farmakoterapia przeciwbólowymi środkami opioidowymi i nieopioidowymi
 
 • farmakoterapia koanalgetykami
 
 • medyczna marihuana
 
 • blokady regionalne i centralne przy użyciu USG, w celu bezpiecznego podania środka znieczulającego (diagnostyczne, prognostyczne, terapeutyczne)
 
 • psychoterapia
 
 • dietetyka kliniczna
 
 • terapia manualna i fizjoterapia
 
 • toksyna botulinowa
 
 • PRP - osocze bogatopłytkowe

 
 • bóle kręgosłupa oraz stawów
 
 • bóle mięśniowe
 
 • bóle spowodowane chorobami układowymi, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), ZZSK, toczniem reumatoidalny układowy itp.)
 
 • bóle spowodowane chorobą nowotworową
 
 • neuralgię popółpaśćcową
 
 • neuropatię cukrzycową
 
 • bóle w obrębie twarzy, np. neuralgia nerwu trójdzielnego
 
 • fibromialgię
 
 • bóle po udarze
 
 • zespoły bólowe miednicy mniejszej 

 
Leczenie należy rozpocząć od ustalenia przyczyny występowania bólu, aby dobrze dobrać metodę jego leczenia. Choć zdarzają się przypadki, gdzie przyczyny tej nie da się jednoznacznie ustalić, zawsze należy w pierwszej kolejności przeprowadzić diagnostykę, aby wykluczyć stany zagrażające życiu lub możliwe do leczenia przyczynowego (np. operacyjnie).  Wizyta w Gabinecie leczenia bólu może przynieść korzyści pacjentom, u których ból utrzymuje się mimo stosowania leczenia przyczynowego lub jeśli takie leczenie jest oddalone w czasie (np. w trakcie oczekiwania na zabieg operacyjny). 
 
 

 
 


Lek.
Małgorzata Gonera
Leczenie bólu
W trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii

 
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie odbywam ostatni rok specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. W marcu 2023r. Zdałam Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w tej dziedzinie. Na co dzień dbam o brak bólu u pacjentów w trakcie zabiegów operacyjnych, dzięki czemu zdobyłam doświadczenie m.in. w blokadach nerwów. Należę do szpitalnej Komisji ds. leczenia bólu, która zajmuje się wdrażaniem nowych standardów i nadzoruje przebieg leczenia przeciwbólowego, w tym u pacjentów z bólem przewlekłym. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz European Society of Anaesthesiology and Intensive Care.
Pobierz deklarację
 
Małgorzata Gonera - ZnanyLekarz.pl
Bartłomiej Bartoszek

Lek.
Bartłomiej Bartoszek
Leczenie bólu
Medycyna rodzinna  
Jestem wielkim zwolennikiem holistycznego podejścia do pacjenta. Medycyny opartej o rozwiązanie problemu całościowo, nie tylko z zakresu jednej wąskiej dziedziny. Lekarza widzę jako przewodnika w procesie diagnostyczno - leczniczym, w którym pacjent odgrywa kluczową rolę. Ciągłe kształcenie traktuję jako fundament bycia lekarzem. Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii. Pracuję na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu wojewódzkim. Kieruję szpitalnym zespołem ds. leczenia bólu. Doświadczenie zawodowe zdobywałem również w pracy w POZ oraz Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. W latach 2019 - 2021 byłem liderem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej o nazwie “Telemedycyna - innowacyjne usługi zdrowotne w województwie śląskim”. Ukończyłem dwukrotnie studia podyplomowe MBA w ochronie zdrowia. Prowadziłem wykłady dla pielęgniarek w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz kurs dla lekarzy w trakcie pandemii COVID-19 z zakresu niewydolności oddechowej i wentylacji mechanicznej.
Pobierz deklarację
 
 
Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym  środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną. Kierują się holistycznym podejściem do pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół