Gabinet leczenia bólu zajmuje się zapewnieniem opieki chorym cierpiącym z powodu bólu przewlekłego. Ból przewlekły może powstawać na podłożu wielu schorzeń i z tego powodu przyjmuje bardzo różne formy. Od bólu stawów w chorobie zwyrodnieniowej po fibromialgię, z nie do końca poznanym mechanizmem powstawania. W społeczeństwie często panuje błędne przekonanie, iż opieka specjalisty leczenia bólu jest równoznaczna z opieką paliatywną, przeznaczoną wyłącznie dla pacjentów z chorobami nowotworowymi - to jednak tylko jeden z przykładów osób mogących skorzystać z wizyty w gabinecie. Ból przewlekły jest chorobą dużo częstszą, dotykającą nawet co 4 osobę. Nieodpowiednio diagnozowany i leczony może powodować znaczące obniżenie jakości życia.
Dlaczego odczuwamy ból?
Ból jest nieodłącznym elementem naszego życia. Choć niewątpliwie jest trudnym doświadczeniem, pełni również ważną funkcję ostrzegawczą, informując nas o problemach w naszym organizmie. Dzięki temu możemy podjąć odpowiednie działania, które pomogą nam wrócić do pełni zdrowia i komfortu życia. Niestety, jeśli ból ostry będzie niewłaściwie leczony lub nie ma możliwości leczenia choroby, przez którą powstał, może dojść do rozwoju bólu przewlekłego.
Ból przewlekły traci swoją rolę ostrzegawczą, staje się niezależnym zespołem chorobowym i źródłem cierpienia. Znacząco obniża jakość życia - powoduje konieczność rezygnacji z aktywności fizycznej, życia zawodowego lub nawet uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. Dlatego też powinniśmy go leczyć, tak jak każdą inną chorobę.
O WYKONANIU BLOKADY DECYDUJE LEKARZ PODCZAS WIZYTY. RODZAJ BLOKADY ORAZ DAWKOWANIE DOBIERANE JEST INDYWIDUALNIE DO WSKAZAŃ MEDYCZNYCH PACJENTA.
Rodzaje wykonywanych blokad przeciwbólowych
- Blokada z użyciem glikokortykosteroidu
- Blokada diagnostyczno - terapetyczna z użyciem USG
- Blokada punktów spustowych (tkliwych miejsc)
- Blokada nerwów potylicznych na wysokości guzowatości potylicznej (migreny, neuralgia nerwów potylicznych)
- Blokada nerwów potylicznych na wysokości kręgu C2 (migreny, neuralgia nerwów potylicznych)
- Blokada gałęzi nerwu trójdzielnego: nadoczodołowego, podoczodołowego, bródkowego, uszno-skroniowego (neuralgia nerwu trójdzielnego)
- Blokada splotu szyjnego powierzchownego (neuralgia nerwów potylicznych)
- Blokada splotu ramiennego i jego nerwów obwodowych: pośrodkowego, łokciowego, promieniowego (ból w obrębie kończyny górnej)
- Blokada nerwu nadłopatkowego (ból barku)
- Blokada nerwów międzyżebrowych (neuralgia popółpaścowa)
- Blokada nerwu udowego (ból kończyny dolnej, kolana)
- Blokada nerwu kulszowego (ból kończyny dolnej, zespół mięśnia gruszkowatego)
- Blokada nerwu udowo-goleniowego (ból kończyny dolnej)
- Blokada gałązek unerwiających staw kolanowy tzw. genicular nerve block (ból stawu kolanowego, zwyrodnienie stawu kolanowego)
- Blokada nerwu piszczelowego (ból kończyny dolnej)
- Blokada nerwu odstrzałkowego powierzchownego głęboki (ból kończyny dolnej)
- Blokada nerwu odstrzałkowego powierzchownego powierzchownego (ból kończyny dolnej)
- Blokada nerwu łydkowego (ból kończyny dolnej)
- Blokada zewnątrzoponowa przez rozwór krzyżowy (Rwa kulszowa, dyskopatia, przewlekłe bóle kręgosłupa)
- Blokada zewnątrzoponowa na wysokości odcinka lędźwiowego (Rwa kulszowa, dyskopatia, przewlekłe bóle kręgosłupa)
- Blokada przykręgosłupowa z użyciem Depo-Medrolu
- Blokada przykręgosłupowa z użyciem Diprophosu
- Blokada stawu skroniowo-żuchwowego (zespół bólowy stawu skroniowo-żuchwowego)
- Blokada stawu biodrowo-krzyżowego (zapalenie i zwyrodnienie stawu biodrowo-krzyżowego)
- Blokada stawu biodrowego (zwyrodnienie stawu biodrowego)
- Blokada stawu kolanowego (zwyrodnienie stawu biodrowego)
- Blokada stawów stopy (stany zapalne stawów stopy)
Ważne - zmiana przepisów prawnych dotyczących wystawiania recept na leki opioidowe!
Zgodnie z obowiązującym od dnia 7.11.2024r. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wystawienie recepty na substancje opioidowe (tj.: fentanyl, morfina, oksykodon oraz ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywicę konopi) musi zostać poprzedzone osobistym badaniem pacjenta przez lekarza wystawiającego receptę, z wyjątkiem przypadków, gdy recepta wystawiana jest w ramach kontynuacji leczenia.
Gabinet leczenia bólu:
Wykorzystujemy wiele technik przeciwbólowych
rozwiń
zwiń
- farmakoterapia przeciwbólowymi środkami opioidowymi i nieopioidowymi
- farmakoterapia koanalgetykami
- medyczna marihuana
- blokady regionalne i centralne przy użyciu USG, w celu bezpiecznego podania środka znieczulającego (diagnostyczne, prognostyczne, terapeutyczne)
- psychoterapia
- dietetyka kliniczna
- terapia manualna i fizjoterapia
- toksyna botulinowa
- PRP - osocze bogatopłytkowe
Jakie schorzenia leczymy w Gabinecie Leczenia Bólu?
rozwiń
zwiń
- bóle kręgosłupa oraz stawów
- bóle mięśniowe
- bóle spowodowane chorobami układowymi, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), ZZSK, toczniem reumatoidalny układowy itp.)
- bóle spowodowane chorobą nowotworową
- neuralgię popółpaśćcową
- neuropatię cukrzycową
- bóle w obrębie twarzy, np. neuralgia nerwu trójdzielnego
- fibromialgię
- bóle po udarze
- zespoły bólowe miednicy mniejszej
Kiedy zgłosić się do specjalisty leczenia bólu?
rozwiń
zwiń
Leczenie należy rozpocząć od ustalenia przyczyny występowania bólu, aby dobrze dobrać metodę jego leczenia. Choć zdarzają się przypadki, gdzie przyczyny tej nie da się jednoznacznie ustalić, zawsze należy w pierwszej kolejności przeprowadzić diagnostykę, aby wykluczyć stany zagrażające życiu lub możliwe do leczenia przyczynowego (np. operacyjnie). Wizyta w Gabinecie leczenia bólu może przynieść korzyści pacjentom, u których ból utrzymuje się mimo stosowania leczenia przyczynowego lub jeśli takie leczenie jest oddalone w czasie (np. w trakcie oczekiwania na zabieg operacyjny).
Zobacz opis specjalisty
rozwiń
zwiń
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie odbywam ostatni rok specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. W marcu 2023r. Zdałam Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w tej dziedzinie. Na co dzień dbam o brak bólu u pacjentów w trakcie zabiegów operacyjnych, dzięki czemu zdobyłam doświadczenie m.in. w blokadach nerwów. Należę do szpitalnej Komisji ds. leczenia bólu, która zajmuje się wdrażaniem nowych standardów i nadzoruje przebieg leczenia przeciwbólowego, w tym u pacjentów z bólem przewlekłym. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz European Society of Anaesthesiology and Intensive Care.
Zobacz opis specjalisty
rozwiń
zwiń
Jestem wielkim zwolennikiem holistycznego podejścia do pacjenta. Medycyny opartej o rozwiązanie problemu całościowo, nie tylko z zakresu jednej wąskiej dziedziny. Lekarza widzę jako przewodnika w procesie diagnostyczno - leczniczym, w którym pacjent odgrywa kluczową rolę. Ciągłe kształcenie traktuję jako fundament bycia lekarzem. Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii. Pracuję na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu wojewódzkim. Kieruję szpitalnym zespołem ds. leczenia bólu. Doświadczenie zawodowe zdobywałem również w pracy w POZ oraz Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. W latach 2019 - 2021 byłem liderem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej o nazwie “Telemedycyna - innowacyjne usługi zdrowotne w województwie śląskim”. Ukończyłem dwukrotnie studia podyplomowe MBA w ochronie zdrowia. Prowadziłem wykłady dla pielęgniarek w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz kurs dla lekarzy w trakcie pandemii COVID-19 z zakresu niewydolności oddechowej i wentylacji mechanicznej.