32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice Medycyna podróży

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi artykułami na naszym blogu, które poruszają różnorodne tematy związane ze zdrowiem. Naszym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat profilaktyki, zachowań prozdrowotnych oraz chorób cywilizacyjnych, które coraz częściej występują w naszych społecznościach. Naszym celem jest edukowanie i inspirowanie naszych czytelników do podejmowania świadomych decyzji dotyczących swojego zdrowia.

W naszych tekstach znajdziesz cenne informacje na temat różnych aspektów zdrowia, w tym rady dotyczące zdrowego stylu życia, zalecenia profilaktyczne oraz dane o nowoczesnych technologiach medycznych, które są dostępne dla każdego pacjenta. Pragniemy, aby blog stał się miejscem, gdzie każdy może znaleźć inspirację do dbania o swoje zdrowie!

Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego bloga, który będzie aktualizowany o nowe artykuły, by dostarczyć Wam wartościowych informacji i pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji w zakresie opieki zdrowotnej. Hygge Clinic angażuje się w promowanie zdrowego stylu życia oraz świadomości zdrowotnej, a blog jest jednym z narzędzi, dzięki którym możemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z szerokim gronem czytelników. 

Wszystkie teksty zostały przygotowane przez profesjonalistów medycznych pracujących w Hygge Clinic.

Dlaczego nawet niewielka aktywność fizyczna jest ważna?


Dolegliwości bólowe związane z siedzącym trybem życia dotykają coraz większej części naszego społeczeństwa. Wynika to z faktu, że wielu z nas po prostu za mało się rusza. Dojazd do/z pracy najczęściej w samochodzie lub komunikacji miejskiej. Następne 8 godzin w pracy siedząc przy biurku przed komputerem oraz niestety w przypadku dużej części społeczeństwa, powrót do domu również wiąże się z siedzeniem na kanapie przed telewizorem.

Jak załagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?


Nasz organizm został stworzony do ciągłego ruchu. Nie mówię, że każdy z nas powinien robić treningi godne maratończyka lub innych zawodowych sportowców. Natomiast powinien się ruszać. Tak na prawdę może to być każda aktywność fizyczna, która będzie po prostu sprawiać nam radość i frajdę. W takiej sytuacji zwiększa się prawdopodobieństwo, że ta aktywność fizyczna po prostu "utrzyma się" w naszym rytuale.

Nowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sugerują, że powinniśmy poświęcać 150-300 minut w tygodniu na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut na aktywność o wysokiej intensywności.

Czym jest spontaniczna aktywność fizyczna?


Oprócz zaplanowanych treningów i ruchu w ciągu tygodnia, ważnym elementem naszego zdrowia jest również spontaniczna aktywność fizyczna. Czyli ilość ruchu na przestrzeni dnia, nasze małe decyzje o tym, czy do sklepu przejść się pieszo, czy pojechać autem. Mam na myśli tutaj również krótkie przerwy od pozycji siedzącej, gdzie prostymi ruchami/ćwiczeniami będziemy mogli zniwelować negatywne efekty pozycji siedzącej. Nawet 2-3-minutowe przerwy, co godzinę w trakcie pracy biurowej mogą poprawić stan naszego zdrowia, kręgosłupa i napięcia mięśniowego w ciele. Jeśli dojeżdżamy do pracy komunikacją miejską, w celu zwiększenia spontanicznej aktywności fizycznej dobrym pomysłem byłoby wysiąść 1 lub 2 przystanki wcześniej i zrobić sobie krótki spacer do domu lub pracy. Gdy zerkniemy i przeanalizujemy, jak wygląda nasz przeciętny dzień, myślę, że każdy z nas znajdzie kilka sytuacji, gdzie moglibyśmy zwiększyć ilość naszego ruchu.
 

Dlaczego brak ruchu tak wpływa na ból kręgosłupa?



Już tyle piszę o wpływie braku ruchu na nasze zdrowie i ciało, ale nie odpowiedziałem na zasadnicze pytanie. Dlaczego brak ruchu będzie wpływać niekorzystnie na nasze dolegliwości bólowe i zdrowie? Jeśli dużą część dnia będziemy spędzać w pozycji siedzącej, nasz układ nerwowy i mięśnie będą starały się zaadaptować do warunków, które będziemy im zapewniać. Więc, w związku z pozycją siedzącą/statyczną mięśnie zginacze bioder i mięśnie kulszowo-goleniowe (mięśnie tyłu uda) będą się funkcjonalnie "skracać" i wpływać na bóle kręgosłupa, bioder, kolan lub nawet zaburzenia trawienia. Górna część ciała również cierpi w wyniku pozycji siedzącej, może ona doprowadzić do nagromadzenia napięć na przedniej stronie szyi oraz klatki piersiowej, co może prowadzić do bóli głowy, kręgosłupa szyjnego/piersiowego lub dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Długotrwała pozycja statyczna może doprowadzić również do zaburzenia pracy układu limfatycznego i pojawienia się obrzęków limfatycznych w naszym ciele. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, napięcie naszych mięśni wspomaga pracę naczyń limfatycznych "przepychając" naszą chłonkę wyżej, do węzłów chłonnych. Bez pompy mięśniowej w naszym ciele może dojść do nagromadzenia się chłonki powodując zastoje limfatyczne, a to w procesie długotrwałym może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych lub problemów bólowych.
 

Skorzystaj z usług fizjoterapii Katowice


Jeśli nie wiesz, jakie ćwiczenia wybrać lub potrzebujesz porady dotyczącej bólu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Możemy pomóc Ci dostosować odpowiednią terapię i aktywność fizyczną do Twoich potrzeb. Zadbaj o swoje zdrowie i ruch już dziś!

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na nasz numer telefonu!

Autor tekstu: mgr Kuba Szmidt - fizjoterapeuta 
Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym  środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną. Kierują się holistycznym podejściem do pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół