32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice Medycyna podróży

Podcięcie wędzidełka prącia

Podcięcie wędzidełka prącia, inaczej określane jako frenuloplastyka, to zabieg polegający na korekcji (usunięciu lub skróceniu) wędzidełka prącia, czyli cienkiego pasma tkanki łącznej, która łączy dolną część żołędzi z napletkiem. Frenuloplastyka przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i jest stosunkowo szybka oraz mało inwazyjna.

Zabieg może być wykonywany na dwa sposoby:
  • metodą klasyczną, czyli klasyczne cięcie chirurgiczne;
  • przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zabiegowych, takich jak fale radiowe (RF).
W Hygge Clinic rekomendujemy mało inwazyjne zabiegi frenuloplastyki przeprowadzane przy użyciu noża harmonicznego, który wykorzystuje zjawisko ultradźwięków i pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnego cięcia. Narzędzie umożliwia równoczesną koagulację, czyli zamknięcie przecinanych naczyń krwionośnych, chroniąc tym samym pacjenta przed krwotokiem. Zabiegi oparte na fali radiowej realizowane w Hygge Clinic niosą za sobą niewielkie ryzyko powikłań i zapewniają krótki czas rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent szybko wraca do codziennych obowiązków.

Jakie są wskazania do zabiegu podcięcia wędzidełka?

Zabieg podcięcia wędzidełka prącia wykonywany jest przede wszystkim w sytuacji, gdy wędzidełko jest zbyt krótkie lub napięte, prowadząc tym samym do bólu, dyskomfortu, trudności w odbywaniu stosunków seksualnych lub problemów z higieną.

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mogą być też:
 
  • trudności z całkowitym odciągnięciem napletka;
  • pękające wędzidełko podczas zbliżeń intymnych;
  • nawracające stany zapalne napletka lub żołędzi.

Korzyści z zabiegu plastyki krótkiego wędzidełka

Zabieg plastyki krótkiego wędzidełka może przynieść pacjentowi szereg korzyści – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Kluczową kwestią jest eliminacja bólu i dyskomfortu, który może pojawić się podczas współżycia, gdy wędzidełko jest zbyt krótkie lub napięte. Dzięki jego korekcji pacjent może znów cieszyć się komfortem i swobodą w trakcie aktywności seksualnej, bez obaw o jakikolwiek dyskomfort. Co więcej, zabieg przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pękania wędzidełka w trakcie intensywnych zbliżeń, jak również ograniczonego ryzyka urazów i związanych z nimi komplikacji.

Zabieg podcięcia wędzidełka poprawia też higienę i ułatwia codzienną pielęgnację miejsc intymnych. Pacjent może z łatwością odciągać napletek, zyskując lepszy dostęp do okolic intymnych, zmniejszając ryzyko infekcji czy stanów zapalnych.

Przeciwwskazania do zabiegu

Frenuloplastyka to zabieg, który nie może być przeprowadzany w następujących przypadkach:
  • aktywne infekcje okolic intymnych (w okolicy napletka, żołędzi lub całego prącia);
  • zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilia);
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew (np. heparyna, aspiryna);
  • niewyrównana cukrzyca;
  • choroby skóry w okolicy prącia (np. egzema, łuszczyca, AZS);
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. choroby nerek, niewydolność serca, nowotwory);
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych lub keloidów;
  • antybiotykoterapia.
Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją kwalifikującą, podczas której lekarz urolog indywidualnie rozpatruje wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Zdarzają się sytuacje, że przed przystąpieniem do zabiegu podcięcia wędzidełka konieczne jest wdrożenie leczenia np. zastosowania antybiotykoterapii lub odstawienie przyjmowanych leków po konsultacji z lekarzem zlecającym ich przyjmowanie.

Jak przygotować się do zabiegu plastyki krótkiego wędzidełka?

Przed zabiegiem przeprowadzana jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz chirurg odbywa wywiad medyczny z pacjentem, a także wykonuje badanie przedmiotowe oraz podmiotowe.

Na wizycie lekarz ustala też plan postępowania, szczegółowo omawia przebieg zabiegu i zakres ingerencji. Sam zabieg nie wymaga dodatkowych przygotowań ze strony pacjenta. Lekarz może jednak poprosić o wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych, takich jak:
  • morfologia krwi;
  • układ krzepnięcia (wskaźnik PT, INR APTT).

Jak przebiega zabieg krótkiego wędzidełka?

Plastyka krótkiego wędzidełka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent kładzie się na plecach, a lekarz dokładnie odkaża okolicę zabiegową, ostrzykuje ją środkiem znieczulającym, po czym wykonuje poprzeczne nacięcie wędzidełka i zakłada szwy (zwykle wchłanialne).

Podcięcie wędzidełka umożliwia korektę niedoboru skóry, a co za tym idzie – wydłużenie (o około 5 mm) oraz wzmocnienie wędzidełka. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i może być przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Cała procedura trwa do kilkunastu minut, a po jej zakończeniu pacjent może wrócić do domu.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu pacjent powinien ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich i regularnie stawiać się na planowane wizyty kontrolne. Gojenie rany w okolicy napletka trwa około 7-10 dni i w tym czasie mężczyzna powinien:
  • regularnie przemywać okolicę rany letnią wodą z dodatkiem łagodnego mydła, a następnie dokładnie osuszać ją ręcznikiem papierowym lub bawełnianym;
  • unikać długich kąpieli w wannie, a także korzystania z jacuzzi, basenu i sauny;
  • stosować leki przeciwbólowe (np. paracetamol lub ibuprofen) w przypadku silnych dolegliwości bólowych;
  • stosować chłodne okłady, jeżeli w okolicy rany pojawi się obrzęk;
  • unikać noszenia obcisłej bielizny oraz uprawiania sportów kontaktowych, które mogłyby powodować nadmierny nacisk na okolice intymne.
Co ważne, przez około 4-6 tygodni po zabiegu pacjent powinien powstrzymać się od współżycia intymnego, aby nie zaburzyć procesu gojenia się rany. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, takie jak wysięk ropny z rany, rumień czy nadmierny obrzęk, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu podcięcia wędzidełka napletka:

Czy zabieg podcięcia wędzidełka napletka jest bolesny?
Zabieg podcięcia wędzidełka napletka przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, aby zminimalizować tym samym dolegliwości bólowe. Po zabiegu pacjent może przez pewien czas odczuwać niewielki dyskomfort lub ból, który można złagodzić poprzez stosowanie leków przeciwbólowych.

Jak długo goi się wędzidełko napletka?
Czas gojenia się rany po podcięciu wędzidełka napletka różni się w zależności od aspektów indywidualnych, takich jak ogólny stan zdrowia pacjenta i przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Zwykle rana goi się w ciągu około 3 tygodni. 

 
 


Lek.
Igor Czerwieniec

Urologia  
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z urologii. Na co dzień pracuje w Śląskim Centrum Urologii Urovita w Chorzowie. W kręgu moich zainteresowań szczególne miejsce zajmuje diagnostyka i leczenie operacyjne: kamicy układu moczowego i nowotworów układu moczowego. Stale poszerzam swoją wiedzę medyczną z zakresu urologii uczestnicząc w konferencjach naukowych i szkoleniach. W codziennej pracy z pacjentem zależy mi obustronnej współpracy w trakcie procesu leczniczego opartej o wzajemny szacunek i zaufanie. Ważnym jest dla mnie by przedstawiać i diagnozować schorzenia urologiczne w sposób konkretny i zrozumiały dla pacjenta. Doskonale rozumiem stres i nerwowość pacjenta w trakcie wizyty w gabinecie lekarza, szczególnie w gabinecie urologicznym. W związku z tym dokładam wszelkich starań by wizyta przebiegała w spokojnej, miłej atmosferze ze szczególnym zachowaniem intymności pacjenta.
Pobierz deklarację
 
Igor Czerwieniec - ZnanyLekarz.pl
Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  Pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi Pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną, kierujący się holistycznym podejściem do Pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół