32 630 66 00 ul. Ignacego Paderewskiego 63, 40-283 Katowice Medycyna podróży

Usuwanie kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste, inaczej określane jako brodawki płciowe, lub brodawki weneryczne, to miękkie grudki na skórze narządów płciowych, które występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet zlokalizowane są głównie na wargach sromowych większych i mniejszych, a także w przedsionku pochwy. U mężczyzn pojawiają się natomiast na prąciu, w okolicach cewki moczowej, na mosznie lub w pachwinach.

Jak powstają kłykciny kończyste?

Za powstawanie zmian odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), tzw. podtypy 6 i 11, które to charakteryzują się niskim ryzykiem onkogennym. Wirus HPV przenoszony jest zwykle drogą płciową.

Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z:
  • błonami śluzowymi zakażonej osoby;
  • skórą chorego, np. przez dotyk okolic intymnych lub odbytu dłonią, na której są brodawki, a także wskutek użycia ręcznika lub przyborów toaletowych, których wcześniej używała osoba zakażona.

Leczenie kłykcin kończystych – dostępne metody

Leczenie kłykcin kończystych może obejmować:
  • farmakoterapię;
  • leczenie chirurgiczne, obejmujące m.in. elektrokoagulację lub laseroterapię.
Pamiętajmy przy tym, że o ile laseroterapia jest skuteczną metodą usuwania kłykcin kończystych, o tyle elektrokoagulacja jest mniej inwazyjna, szybsza i wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań. Elektrokoagulacja pozwala na precyzyjne usunięcie zmian, jednocześnie minimalizując uszkodzenie okolicznych tkanek, co przyspiesza proces gojenia.

W Hygge Clinic kłykciny kończyste usuwane są wyłącznie przy wykorzystaniu technologii elektrokoagulacji, gwarantując pacjentom skuteczność leczenia, komfort i bezpieczeństwa. O wyborze konkretnego sposobu leczenia zawsze decyduje lekarz prowadzący. W przypadku kobiet jest to zazwyczaj lekarz ginekolog, natomiast w przypadku mężczyzn lekarz urolog.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Wskazaniem do zabiegu usunięcia kłykcin kończyn są:
 
  • widoczne zmiany o charakterze typowym dla brodawek płciowych;
  • nawracające kłykciny kończyste;
  • brak satysfakcji z wyglądu okolic intymnych z powodu obecności kłykcin kończystych;
  • aktywność seksualna, celem ochrony partnera przed zakażeniem
Zabieg nie jest z kolei wskazany w następujących sytuacjach:
 
  • aktywne zakażenie lub stan zapalny w okolicach zmienionych chorobowo;
  • infekcje bakteryjne i wirusowe skóry;
  • uszkodzenia skóry w okolicy zabiegu;
  • opryszczka miejsc intymnych.

Przygotowanie do zabiegu usuwania kłykcin kończystych

Zabieg usuwania kłykcin kończystych poprzedza wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta i przeprowadza badanie fizykalne, aby móc zlokalizować zmiany, ich liczbę oraz wielkość. Podczas wizyty lekarz może poprosić też pacjenta o wykonywanie niezbędnych badań laboratoryjnych, w tym m.in. test na obecność wirusa HPV.

Na kilka dni przed zabiegiem należy odstawić wszystkie suplementy diety i leki, które mogą wpływać na rozrzedzenie krwi (aspiryna, naproksen, ibuprofen). Warto również zrezygnować z noszenia obcisłej bielizny, która może podrażnić skórę w okolicy ciała poddawanej zabiegowi.

Jak przebiega zabieg usuwania kłykcin kończystych?

Usuwanie kłykcin kończystych może odbywać się przy użyciu różnych metod, w zależności od wielkości i lokalizacji zmian skórnych, a także indywidualnych preferencji pacjenta. Niezależnie od metody zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej stosowane metody to:
 
  • elektrokoagulacja, która polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego do usuwania kłykcin. Prąd przepływający przez elektrody powoduje koagulację tkanek, co prowadzi do ich zniszczenia. Zabieg jest skuteczny, szybki i minimalizuje ryzyko krwawienia, ponieważ jednocześnie zamyka naczynia krwionośne. W Hygge Clinic jest to podstawowa metoda wykorzystywana w celu usunięcia kłykcin kończystych;
  • zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w przypadku bardzo rozległych kłykcin oraz takich, które nie reagują na inne metody terapii;
  • metody alternatywne, takie jak laseroterapia i krioterapia, które wykorzystują różne mechanizmy do eliminacji kłykcin. Laseroterapia stosuje skoncentrowane światło, które niszczy tkankę zmienioną chorobowo, natomiast krioterapia polega na zamrażaniu kłykcin za pomocą ciekłego azotu, co prowadzi do ich obumarcia. Obie metody są mało inwazyjne, ale mogą wymagać kilku sesji w przypadku większych zmian.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu usuwania kłykcin kończystych konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i pielęgnacji. Najważniejsze kwestie to:
 
  • stosowanie maści antyseptycznej w okolicę skóry poddanej zabiegowi;
  • regularne mycie okolic zabiegowych;
  • unikanie intensywnego pocierania lub drażnienia obszaru poddanego zabiegowi;
  • utrzymanie skóry w suchości.
W okresie rekonwalescencji należy ograniczyć także intensywny wysiłek fizyczny i aktywność, która może spowodować otarcia lub ucisk w miejscu zabiegu. Zaleca się też powstrzymać się od kąpieli w basenach, pobytu w saunie i kontaktów seksualnych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu usuwania kłykcin kończystych:

Czy zabieg usuwania kłykcin kończystych jest bolesny?
Zabieg elektrokoagulacji w celu usunięcia kłykcin kończystych jest nieinwazyjny, bezpieczny i całkowicie bezbolesny.

Ile trwa zabieg usuwania kłykcin kończystych?
Całkowity czas zabieg wynosi około 20-30 minut i zależy od wielkości oraz liczby usuwanych kłykcin.

Ile trwa całkowita rekonwalescencja po zabiegu?
Czas rekonwalescencji po usuwaniu kłykcin kończystych zależy od wybranej metody zabiegowej i trwa zwykle kilka dni.

Jak zmniejszyć ryzyko nawrotu kłykcin kończystych?
Chcąc zapobiec nawrotom kłykcin kończystych, należy przede wszystkim ograniczyć liczbę partnerów seksualnych, stosować prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych, a także wzmocnić układ odpornościowy poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną.
 
 


Lek.
Igor Czerwieniec

Urologia  
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z urologii. Na co dzień pracuje w Śląskim Centrum Urologii Urovita w Chorzowie. W kręgu moich zainteresowań szczególne miejsce zajmuje diagnostyka i leczenie operacyjne: kamicy układu moczowego i nowotworów układu moczowego. Stale poszerzam swoją wiedzę medyczną z zakresu urologii uczestnicząc w konferencjach naukowych i szkoleniach. W codziennej pracy z pacjentem zależy mi obustronnej współpracy w trakcie procesu leczniczego opartej o wzajemny szacunek i zaufanie. Ważnym jest dla mnie by przedstawiać i diagnozować schorzenia urologiczne w sposób konkretny i zrozumiały dla pacjenta. Doskonale rozumiem stres i nerwowość pacjenta w trakcie wizyty w gabinecie lekarza, szczególnie w gabinecie urologicznym. W związku z tym dokładam wszelkich starań by wizyta przebiegała w spokojnej, miłej atmosferze ze szczególnym zachowaniem intymności pacjenta.
Pobierz deklarację
 
Hygge leaf Hygge leaf
Hygge leaf Hygge leaf Hygge
Hygge Clinic to miejsce oferujące kompleksową opiekę zdrowotną w duchu filozofii hygge i koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach. Łączymy innowacyjne podejście do opieki medycznej z przyjaznym i spokojnym środowiskiem.

Dla zespołu Hygge Clinic  Pacjent jest najważniejszy. Dokładamy wszelki starań, aby nasi Pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie. Każdego traktujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem.

Personel Hygge Clinic to doświadczeni lekarze, pielęgniarki i terapeuci, posiadający odpowiednie kwalifikacje i wiedzę medyczną, kierujący się holistycznym podejściem do Pacjenta i problemu z jakim się zgłasza.

Nasz zespół

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcejRozumiem